Mart absurdizi.com

Mart Keşifleri – Bu Ayın Önerileri

Mart ayının ilk gününden ya da ortasından yakaladığım bir günden selamlar. 🙂 Tezat olacak ama hayatımda yaşadığım en uzun Şubattı. Gençler olarak 2 yüzyıla sığacak tüm olayları neredeyse çeyrek asırdan kısa bir sürede yaşadık, sabrımıza sağlık. Şarkılardan, şiirlerden ve resimlerden bahsetmemiz gerekirken hala Dünyada ve insanlığımızda çözemediğimiz veya oturmayan kişiliklerimiz hakkında ya birbirimize ya da birbirimizin arkasından konuşuyoruz ne acı… Şubat kadar kısa fakat yoğun anlamlar içeren bir giriş yazısı oldu. Mart ayının kalbinizde ve dilinizde çiçekler açması dileğiyle.

Mart absurdizi.com
21 Mart

Mart Ayı Sözü 

“Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.” Peyami Safa

Mart Ayı Youtube İçerik Önerisi 

Dikkat bu bir absurdizi spotu uyku hakkında duyduğunuz her şeyi unutun ve kulaklıklarınızı takıp dikkatinizi buraya verin. Yıllardır sürekli tartışılan bir konu kaç saat uyumalıyız? 4 saat aralıklı mı yoksa 8 saat uyusak mı daha faydalı olacak? Hiç uyumayan bir canlı var mı? 90 yıl yaşarsak 30-35 yılını uyuyarak geçiririz o zaman uykunda farklı bir hayat mı yaşıyoruz? Uyku hali aktivetisiz bir hal mi? Uykuda felç ne demek? hadi gelin tüm cevaplarınızı bu ayki önerimizde öğreneceğiz.

Mart Ayı Şiir Önerisi – FAHRİYE ABLA 

 Ahmet Muhip Dranas

Hava keskin bir kömür kokusuyla dolar
Kapanırdı daha gün batmadan kapılar
Bu afyon ruhu gibi baygın mahalleden
Hayalimde tek çizgi bir sen kalmışsın sen!
Hülyasındaki geniş aydınlığa gülen
Gözlerin , dişlerin ve akpak gerdanınla
Ne güzel komşumuzdun sen fahriye abla

Eviniz kutu gibi küçücük bir evdi
Sarmaşıklarla balkonu örtük bir evdi
Güneşin batmasına yakın saatlerde
Yıkanırdı gölgesi kuytu bir derede
Yaz kış yeşil bir saksı ıtır pencerede
Bahçede akasyalar açardı baharla
Ne şirin komşumuzdun fahriye abla

Mart Ayı Film Önerisi 

Truman Show
truman show absurdizi.com

Truman Burbank neredeyse herkesin hayalini kurduğu bir adada yaşamaktadır. Bir evi ve eşi vardır. Fakat bunların hepsi bir yalandan ibarettir. Üstelik bu yalandan dışında sokakta selamlaştığı her bir insanın haberi vardır. Yaşadığı hayatın gerçek bir hayat olduğunu sandığı tam 30 yıl geçirmiştir. Üstelik 30 yılına nerdeyse tüm dünya şahit olmuştur.  Annesi, babası ve eşi tüm hayatı sahte olan Truman Yaşamı herkes tarafından 24 saat izlenmekteydi. Çocukluğundan itibaren yaşadığı dünya dışında bir dünyanın olmadığına inandırılmıştır. Ta ki bir gün ölen babasını kalabalıklar arasında geçtiğini görünce şüphelenen Truman her şeyi sorgulamaya başlar. Jim Carrey’in bizi şaşırtmayan mükemmel performansıyla filme ayrı bir tat katmıştır.

Mart Ayı Şarkı Önerisi Derdim Çoktur Hangisine Yanayım

Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu

Bazı şarkılar bazı insanlardan dolayı anlamlıdır. Bu şarkıyı 9 Ekime kadar her gün duyuyordum. Salonda odama kadar gelen bu sesi duyduğumda an açık olan şarkıyı kapatır babamla Erkan Oğur dinlerdik. Bu şarkıyı ben babam sayesinde keşif ettim. O yüzden Mart ayı önerilerinden bu şarkıyı canım babama adıyorum. Mekanın cennet olsun inşallah.

01:03:1953 iyi ki doğdun babam