Uzun Süre Gündemi Meşgul Eden Dizi: Wednesday

Akrabalarınızın, komşularınızın veya arkadaşlarınızın ‘’Bana diğer dizilerden farklı bir dizi önerir misin?’’ sorusuna cevap olan dizi; Wednesday.  

Bugün siz değerli okurlarımızla yayımlandığı gün itibariyle aynı gün bitirilen, gündemde ilk sıralara yerleşen ve uzun süre konuşulan Wednesday dizisini inceleyeceğiz.

WEDNESDAY DİZİSİ GENEL ÖZELLİKLERİ

Wednesday dizisi fantastik, suç, gençlik, dram ve korku komedisi türünde izleyiciye sunulan Alfred Gough ve Miles Millar‘ın senaristliğini üstlendiği ve Tim Burton’ın da yönetmenliğini yaptığı bir Netflix yapımıdır.  Dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşup bölüm başı yaklaşık 1 saat uzunluktadır. IMDb puanı ise 10 üzerinden 8.5 (8.5/10) olarak belirlenmiştir.

WEDNESDAY DİZİSİ SENARİST VE YÖNETMENİ

Wednesday dizisinin senaristliğini Alfred Gough ve Miles Millar üstlenmektedir. Dizinin yönetmenliğini ise az önce de belirttiğim gibi Tim Burton üstleniyor. Senaristleri ve yönetmeni biraz daha yakından tanımanızı istiyorum.

İlk olarak Alfred Gough ile başlamak istiyorum. Alfred Gough, günümüzde bilinen pek çok önemli filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır. Örümcek Adam 2, Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı ve Ben Dört Numara yapımları ile ün kazanmıştır. Miles Millar’a ayrı bir parantez açmayacağım çünkü neredeyse tüm yapımları ve öne çıkan eserler Alfred Gough ile aynı eserleri oluşturuyor.

Dizinin yönetmeni Tim Burton ise gotik kurgunun öncülerindendir. Gotik kurgu nedir? Gotik kurgu; kasvet, ölüm gibi unsurları korku/gerilim teması ile birleştiren, kimi zaman romantizm unsurlarını da kapsayan ve tüm bunları karanlık bir atmosfer içinde kurgulayan bir edebiyat ve film türüdür. Tim Burton’un önemli eserleri arasında ise Noel Gecesi Kâbusu (1993), Ölü Gelin (2005), Batman (1989), Charlie’nin Çikolata Fabrikası (2005), Alis Harikalar Diyarında (2010), Hayalet Süvari (1999), Frankenweenie (2012), Karanlık Gölgeler (2012), Abraham Lincoln: Vampir Avcısı (2012) yer almaktadır.

WEDNESDAY DİZİSİ KONUSU

Wednesday dizisinin başrolü Wednesday Addams, normal bir okula giderken okul arkadaşlarına yaptığı korkunç eziyetlerden dolayı okuldan atılır ve ailesi de onu Nevermore Akademisi’ne göndererek Wednesday gibi sıradışı insanlar ile bir araya getirmiştir. Wednesday, bu okulun gizemini sorgulamakta ve ailesinin sakladığı sırları gün yüzüne çıkartmak istemektedir. Dizide Wednesday, yeni ortaya çıkan medyumluk yeteneğinde kendini geliştirmeye çalışırken kan donduracak cinayetleri çözecektir.

WEDNESDAY DİZİSİ FRAGMANI

WEDNESDAY DİZİSİ OYUNCULARI

Jenna Ortega- Wednesday Addams

Gwendoline Christie- Larissa Weems

Hunter DoohanTyler- Galpin rolünde

Jamie McShane- Donovan Galpin 

Riki Lindhome- Dr. Valerie Kinbott 

Emma Myers- Enid Sinclair 

Percy Hynes White- Xavier Thorpe 

Naomi J. Ogawa- Yoko Tanaka 

Georgie Farmer- Ajax Petropolis

Joy Sunday- Bianca Barclay 

Christina Ricci- Marilyn Thornhill

Moosa Mostafa- Eugene Otinger 

WEDNESDAY DİZİSİ İLGİNÇ BİLGİLER

  1. Wednesday karakteri Addams Ailesi ve The New Addams Family dizi/filmlerinden esinlenilmiştir.
  2. Jenna Ortega Wednesday karakteri için çello oynamayı öğrendi.
  3.  Dizi Romanya’da çekilmiştir.
  4. Dizi yayınlandığı ilk haftada (Kasım 2022) 341 milyon saat izlenerek (50milyondan fazla hanede) Netflix görüntüleme rakamları için bir rekor kırmıştır ve Stranger Things’in dördüncü sezonunu aşarak birçok ülkede en üst sıraya çıkmıştır.
  5. Wednesday’in dans sahnesindeki kareografisini Jenna Ortega kendi yapmıştır. Sizce neden bu kareografi bu kadar hızlı bir şekilde yayıldı?

WEDNESDAY DANS SAHNESİ

WEDNESDAY DİZİSİ YORUMLARI

‘’Değerli dostlar; söylemeden geçemeyeceğim. Özellikle bizim kuşak için Tim Burton’un yeri ayrıdır. Bu adam ne yaparsa yapsın izlenir. 8 bölüm nasıl geçti anlamıyorsunuz bile. Jenna Ortega oyunculuğu ile büyülüyor.’’

‘’ Diziyi 2 günde bitirdim. Sabrinayı izleyip sevdiyseniz çok rahat beğenirsiniz.
Türü içerisinde Netflix in ürettiği en iyi ikinci dizi bana göre. Karakteri zaten Adams Ailesinden biliyorsunuz. Karakterin kendi dünyası, kendi özellikleri harika canlandırılmış ki Burton’un çoğu işini izledim o nedenle son derece keyifle izledim. İçinde ki gizem, gerilim, korku, komedi, fantastik öğeler harika harmanlanmış. Dizi ciddi olumlu yorumlar almakta.. Bu türleri seviyorsanı, Sabrina izlediyseniz, Tim Burtonun kafasını yaşayabiliyorsanız… Buyurun, vakit kaybetmeyin derim. 10 üzerinden 9.’’

Bu konu başlığına kendi yorumumu eklemeden yapamayacağım. Açıkçası dizinin senaryosu pekte iyi olduğu söylenemez. Fakat dizi insanları üzerine çekmeyi başardı. Bunun sebebi senaryodan ziyade yönetmen ve oyunculardır. Oyuncular adeta kendilerini oynadıkları rollere kaptırmış durumdalar. Bir diğer etken ise çok iyi bir pazarlama yapıldığı. Görsel efekti başarıyla kullandıklarını da söylemeden edemem. Bu dizi başarılı olduysa Tim Burton sayesindedir. Tebrikler Tim Burton. Diziye puanım ise 10 üzerinden 7.