Duyduğunuzda ”Bu Gruplar Türk Mü?” Diyeceğiniz Müzik Grupları

Bu yazımda sizlere duyduğunuz zaman gerçekten ”Türkiye’de böyle gruplar var mıymış?” dedirten müzik gruplarıdan bahsedeceğim.

Türk müziğinin gelişimi açısından bu tarz grupların önemli bir yerinin olduğunu ve desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyim. Bu amaçla da , popülaritenin etkisinden uzakta, Türk müziğinde farklı türlerde eserler vermiş ve vermeye devam eden müzik gruplarından bahsetmek istiyorum.

Reggae müzik türünde eser veren Türk grupları; SATTAS, Komik Günler, Zeytin, Koala Reggae Band, Dalganabak.

Indıe ve Indie rock türünde eser veren Türk grupları; Palmiyeler, The Revolters, Ah Kosmos, The Away Days.

Blues türünde eser veren grupları; Blue Blues Band

Punk rock türünde eser veren Türk grupları; Kozmik Yıkım, Cemiyette Pişiyorum.

Anadolu rock türünde eserler veren Türk grupları; Flört, Moğollar, Apaşlar. Bu müzik türü hakkında daha fazla bilgiye ”Anadolu Rock’ın Efsaneleşmiş Grupları” adlı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Hard rock türünde eser veren Türk grupları; Objektif, Snakeroot, The Ringo Jets, Heavy Sky, Kurban.

Alternatif rock, elektronik rock, progressive ve post rock türünde eser veren Türk grupları; Bulutsuzluk Özlemi, Yaşlı Amca, Dedublüman, Adamlar, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Eski Bando, Ars Longa, Strider, Jakuzi, Dolu Kadehi Ters Tut, Hedonutopia, Evdeki Saat, Son Feci Bisiklet, Hariçten Gazelciler, Birileri, Bağzıları, Beyaz Hayvanlar, Perdenin Ardındakiler, Öfkeli Kalabalık, Kalabalık Bando, Ansızın Bi’ İnflak, Yedinci Ev, Mavi Gri, TNK, Gece, Kaç Canım Kalmış, Yok Öyle Kararlı Şeyler, Bubituzak, Ufomuo.

Etnik türde eser veren Türk grupları; Kuan, Baba Zula, Ethnic Band, Kara Güneş.

Bu grupların şarkılarını derlediğim bir çalma listesi hazırladım sizler için, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.