10 Kitaptan 10 Alıntı

Yerli ve yabancı, türleri karışık 10 güzel kitaptan kalplere dokunacak 10 güzel alıntı.


1- Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor (Benjamin Alire Saenz)
“Şiirlerin insanlara benzediğini düşünürdüm. Bazı insanlarla daha baştan iyi anlaşıyordunuz. Bazılarını anlamıyordunuz ve anlamayacaktınız.”


2- Üstü Kalsın (Cemal Süreya)
” Kent yıkılıyor. Sokaklar uçtan uca kazılmış. Sesimiz radyasyon içinde. Mühendisler geldiler; kedi resmini bile cetvelle çizdiler. Gözlemevinde art arda mevsimler sökülür. Güneş her sabah verilmiş bir söz gibi doğuyordu. Gerçek neydi biliyor musunuz: Her şey.”


3- Az (Hakan Günday)
“Bu hayatta kimseye hiçbir şeyi tam olarak anlatamayacağını anlamıştı. Biri için ölüm kalım meselesi olan, diğerinin gözünde toz kadardı.”

4- Senden Önce Ben ( Jojo Moyes)
Yirmi altı yaşındasın Clark. Dışarıda olmalı, ‘Dünya benim!’ diyebilmelisin; barlarda olay çıkarıp tuhaf giysi dolabını serserilere göstermelisin.
“Ben burada mutluyum.”
“Ama olmamalısın.”

5- Yabancı (Albert Camus)
“Fakat herkes bilir ki hayat yaşanmak zahmetine değmeyecek bir şeydir.”

6- Ben Sana Mecburum (Attila İlhan)
“Bir gece sabaha karşı en kilitli kapılarım açılacak. Yalnızlığımdan çıkıp gideceğim. Ne sensiz kalırsam korkusu, ne kitaplarda okuyup altını çizdiklerim ne alkol tutabilecek beni ne ölüm telaşı.”

7- Kraliçenin Pireleri (Tarık Tufan)
“Anlamıyorsunuz ve anlamayacaksınız. Üst üste intihar eden onlarca kadına, bilmiş bir yüz ifadesiyle, bildik sıfatlar yakıştıracaksınız.”

8- Maviye Çalar Gözlerin (Birol Öztürk)
“Sistem yukarıdan aşağıya sorgulayan bir haklı, sense sırılsıklam suçlu.”

9- Genç Werther’in Acıları ( Goethe)
“Ah! Siz akıllı geçinen insanlar” dedim gülümseyerek. Hiçbir zaman delilik çılgınlık ya da sarhoşluk demeye hazır değilsinizdir. Siz makul insanlar hep sakin ve bastırılmışsınızdır! Sarhoşlardan tiksinir, ölçüsüzlerden nefret edersiniz ve onları yok sayıp bir de üstüne yanlarından gelip geçerken, onlardan biri olmadığınız için Tanrı’ya sahte sofular gibi şükredersiniz. Kendinizden utanmalısınız akıllı geçinenler.

10- Küçük Prens ( Antoine de Saint -Exupéry) “Okyanusun ortasında kazaya uğrayıp tek başına kalan bir denizciden bile daha yalnızdım. “