11 Yıl Sonra Moğollar Efsanesi Yeniden

Moğollar 60’lı yıllardan beri Türk müziğin temel taşı olmuş gruplarından. Tarihinde pek çok yeniliğe imza atmış, Anadolu rock türünün gelişimine önemli katkılarda bulunmuş ve Barış Manço, Cem Karaca, Selda Bağcan gibi yıldız isimlerle yol arkadaşlığı yapmıştır. Cahit Berkay, Taner Öngür, Engin Yörukoğlu grubun kurucu üyeleridir. Her biri müzikal anlamda üst düzeyde başarılı bu isimlerden Engin Yörükoğlu 2010 yılında hayatını kaybetmişti. Bugün Cahit Berkay ve Taner Öngür’e katılan Serhat Ersöz, Kemal Küçükbakkal ve vokalde Emrah Karaca ile müzik çalışmalarına devam etmektedir.

Moğolların müzikal geçmişinden daha uzun uzun bahsetmek gerek elbette fakat biz müzikseverlere Moğollardan bir müjde vereceğiz. Geçtiğimiz yıllar boyunca enerjilerinden hiçbir şey kaybetmeden çeşitli konser, etkinlik ve festivallerde yer alan efsane grup 11 yıl aranın ardından birlikte stüdyoya girip yeni bir albüm hazırlığını tamamladı.

Geçtiğimiz Şubat ayında Haarlem’deki Artone Studyo’sunda “Direct To Disc” yöntemiyle kaydettiği Anatolian Sun ismindeki albüm 11 Aralık 2020 tarihinde plak formatında ve dijital platformlarda dinleyiciyle buluşacak. Night Dreamer Records & Gülbaba Records etiketiyle piyasaya çıkacak albüm için Moğollar ilk kez doğrudan plağa kayıt teknolojisini kullandı. Bu yöntem şarkıların canlı olarak çalınıp doğrudan kayıt edilmesi temeline dayanıyor. Albümden ilk parça Iklığ D2D Session 18 Kasım tarihinde yayınlandı. Kayıt sırasında çekilmiş görüntülerden oluşan klip de dinleyicilerden büyük ilgi gördü.

Moğollar grubu sevenleri ve rock müzik camiası heyecanla albümün tamamının yayınlanmasını bekliyor. Anatolian Sun Pt.1ve Pt.2 16 şarkılık iki albüm olarak 11 Aralık 2020 tarihinde yayınlanacak. Absürdizi ekibi olarak yeni albümü dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyor, başlı başına bir tarih olan Moğollar’a müzik dolu nice yıllar diliyoruz.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.