4-7-8 Tekniği

Hepimiz hayatımız boyunca strese maruz kalıyoruz. Sınavlar, iş hayatının temposu, aile, eş, dost, çocuk… Bu liste uzar gider. Bu maruz kaldığımız stres sonucunda da uyku problemleri baş gösteriyor. Geceleri uyumakta zorlanıyoruz, sürekli beynimiz o stresi yaratan duruma odaklanıyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan uykuyu uyuyamadığımız takdirde de hem ruh halimizde hem de fiziksel anlamda bir çöküntü yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için Amerika Birleşik Devletleri Arizona Üniversitesi profesörlerinden olan Andrew Weil tarafından “4-7-8” adı verilen bir rahatlama tekniği geliştirdi.

4-7-8 Tekniği Nedir?

“Düzenli ve dikkatli nefes egzersizi yapmak, yatıştırıcı ve enerji verici olabildiği gibi panik ataktan sindirim sorunlarına kadar strese bağlı tüm sağlık problemlerine yardımcı olabilmektedir.”

Andrew Weil, M.D.

Bu egzersizi yatma vaktinde yapabileceğimiz gibi stresle karşı karşıya kaldığımız her zamanda yapabiliriz. Bu teknik bir ay boyunca uygulandığında gözle görülür bir rahatlama ve uyumada kolaylık hissedeceksiniz. Kaslarınız rahatlayacak ve uykuya dalmanızı önleyecek düşüncelerden kurtulacaksınız. Bu teknik sinir sisteminiz için doğal sakinleştiricidir.

4-7-8 Tekniği Nasıl Uygulanır?

1- Dilinizi damağınıza değdirerek, üst ön dişlerinizin arkasına dayayın ve tüm egzersiz boyunca aynı pozisyonda tutun.
2- Ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak soluk verin.
3- Ağzınızı kapatın ve 4 saniye boyunca burnunuzdan soluk alın.
4- 7 saniye boyunca nefesinizi tutun.
5- 8 saniye boyunca ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak soluk verin.
6- Tekrar nefes alın ve tüm işlemleri 3 kere daha yaparak 4’e tamamlayın.