4 Büyük, 500 Orta Büyüklükte ve 3000 Küçük Adadan Meydana Gelen Ülke JAPONYA

JAPONYA BAYRAĞI

Yine bir Asya ülkesiyle karşı karşıyayız, merak ettiğiniz bir ülke varsa yoruma bırakabilirsiniz. 🙂

Japonya’nın haritada görünümü

1- Pasifik Okyanusunda 4 büyük, 500 orta büyüklükte ve 3000 küçük adadan meydana gelmiş bir devlet. Büyük adaların adları Hokkaido, Honşu, Kiyudiyu ve Sihoku’dur.

2- Japonya topraklarının % 80’i dağlıktır. Ülkede hâlâ 60 etkin, 165 sönmüş yanardağ bulunmaktadır. Ülkenin en ünlü dağı 3776 m yüksekliğindeki Fuji’dir. Bu dağ hoş görünüşü ve görkemli güzelliği ile dünyaca meşhurdur. Ülkenin dörtte biri yanardağ döküntü ve külleriyle kaplıdır. Ülkede her yıl 1500 civarında deprem yaşanır.

FUJİ DAĞI
DAĞIN ETEKLERİNDEN JAPONYA

3-Japonya’da trenler dünyanın en dakikleri arasındadır. Gecikme 18 saniyedir.

4- Titanik kazasından kurtulan tek Japon, kazada diğer yolcularla ölmediği için korkak olarak çağrılmıştır.

5-Japonların enteresan özellikleri arasında yer alan duştayken cep telefonu kullanım alışkanlığı nedeniyle ülkedeki cep telefonlarının %90’ı su geçirmezdir.

6-Japonyada bazı oteller kapsül şeklindedir.

KAPSÜL OTELLER

7-Japonya’da bir binanın içinden otoyol geçer. 

8-Dünyanın en eski şirketi Japonya’dadır.

9- Türkiye ve Japonya arasında 8.522 km mesafe var.

10- Aramızda mesafelere rağmen bazı özelliklerimiz benzer mesela: Çay seremonileri benzerdir. Ayrıca ikram edilen çayı reddetmek iki toplumda da kalp kırar, iki toplum da yer sofrasında yemek yer ve aile kavramı iki toplum içinde önemlidir.

11- Japonya’daki halk 100 yaşını geçmiş 50 binden fazla insan yaşamaktadır. Acaba bu ada ülkesinin yaşam sırrı nedir? 🙂

12-Japonya’da kahve içip kedilerle vakit geçirebileceğiniz cafeler mevcuttur.

13-Japonya’da okuma-yazma oranı %100 dür. Okur yazarlık oranı  Amerika, İngiltere ve Yeni Zelenda gibi ülkelere göre daha fazladır.

14-Japonya maden kaynakları bakımından fakirdir, sanayisini beslemek için dışa bağımlı bir haldedir. Seyrek bir miktarda kurşun, çinko, kömür, arsenik, kükürt, barit, bizmut, alçı taşı, feldspat ve silis, dolamit bulundurur. Buna rağmen Japonya dünyanın üçüncü sanayi ülkesidir ve sanayisi ağır sanayidir. Sanayi tesisleri olarak en başta bir ada ülkesi olduğu için gemi olmak üzere otomobil, elektronik ve optik cihaz, kimya ve lokomotif olarak devam ettirir. Sanayinin toplandığı yer doğudaki Kanto ovasıdır.

JAPONYA SANAYİ VE TEKNOLOJİ ADASI OLARAKTA ADLANDIRILIYOR.

15-Japonya’nın nüfusu 123.200.000 dür. Dünya nüfus sıralamasında 7. sırada yer alır ve nüfusun %77’si şehirlerde yaşar. Başkent olan Tokyo 8.323.699 nüfusuna sahiptir.

TOKYO

16- Japonya’da nüfusun büyük kısmının şehirlerde yaşamasına rağmen ekonomisinin önemli bir kısmı tarımdır, toplam arazinin ancak %16’sı ekilebilir durumdadır. Yetiştirilen ürenlerin başında pirinç gelir, buğday, arpa, darı, şekerpancarı, patates ve fasulye takip eder.

JAPONYADA BİR PİRİNÇ TARLASI

17-Japonya’da penis ve doğurganlığın kutlandığı bir festival vardır.

18- Japonya’da bebeklerin ağlamasının sağlıklı bir yaşam sağladığını ve kötü ruhların uzaklaştırdığına inanılıyor.

19- Okuma oranının %100 olmasına rağmen dünyanın en güvenli, suç oranının ve cinayet oranının  en düşük ülkesiyken intihar oranın en yüksek olduğu ülkedir. Bunun nedeni olarak maddi sorunların kaynaklı olduğu düşünülür, Fuji dağının eteklerinde Aokigahara adı verilen ormana giderek sessiz bir şekilde ölümün gelmesini beklerler. Bu intiharın esin kaynağı ise yazar Seicho Matsumonto’nun Kuroi Kaiju adlı romanındaki iki karakterin intihar ettiği yerdir. Aokigahara ormanı ve daha sonralarda bu orman turistlerin uğrak mekanı haline gelmiştir.

AOKİGAHARA ORMANI

20-Japonların dünyanın en büyük robot üreticisi, hatta dünyadaki 800.000’den fazla endüstriyel robotların yarısının ülkede bulunduğunu söylenebilir. Robot sayısındaki artışın en büyük nedenlerinden biri de azalan genç nüfusken, buna önlem olarak 2020 yılına kadar işçi olarak çalışan robotların sayısının milyonları aşacağı öngörülmektedir.

21-2. Dünya Savaşı sırasında Japonlar tarafından öldürülen Çinli sayısı, soykırımda öldürülen Yahudilerin sayısından fazladır. Bu katliamın adı Nanking Katliamıdır.

NANKİNG KATLİAMI

22-Japonya dışındaki en büyük Japon nüfusu Brezilya’dadır.