4 Müzisyen 21 Gün Ve 1 Albüm “Evde”

Geçtiğimiz dönem salgının sebep olduğu sıkıntılar yaşamımızdaki her türlü etkinliğe engeller koydu. Psikolojimiz alt üst oldu. Tüm dünyayı saran ölümcül bir virüsün gölgesinde aylarca evlere kapandık. Etrafımızı saran kötü haberler, ekonomik problemler, her gün daha da artan şiddetiyle sevdiklerimize duyduğumuz özlemlerimiz… Böyle bir zamanda büyük güç aldığımız müziği duyabileceğimiz imkanlar da kısıtlandı haliyle. Konserler yoktu, müzisyenlerin yaşadığı maddi-manevi zorluklar ciddi boyutlara ulaştı. İşte böyle zor bir dönemde yeni nesil müziğin çok sevilen dört ismi bir araya geldi ve “madem eve kapanıyoruz, birlikte bir eve kapanalım ve çalışalım üretelim” dediler. 21 günün sonunda Sedef Sebüktekin-Nova Norda-Birkan Nasuhoğlu-Can Ozan ortaklığında 8 şarkılık harika bir albüm çıktı ortaya. “Evde” albümü Universal müzik etiketiyle 15 Ocak itibariyle tüm müzik dinleme platformlarında yayında.

Biraz albümün hikayesine ve şarkılarına bakalım birlikte. Bir hayal ile başlamış aslında bu proje. Can Ozan bir sohbet sırasında ortaya atmış. “şöyle şehirden uzak, özgürce sesli müzikler yapabileceğimiz bir yer olsa ne güzel olurdu” demiş. Nova Norda “neden olmasın” diye destekleyince ortak bir hayale dönüşüp şekillenmeye başlamış. Sedef Sebüktekin ve Birkan Nasuhoğlu da büyük bir coşkuyla katılmışlar. Ve sonrası müzik, keyif ve üretim dolu bir yolculuk.

Eylül ayında 21 gün boyunca Sapanca’da müstakil bir eve konuk oluyorlar. Bir yandan eğlenceli bir tatil diğer yandan bir kamp. “Eve adım atar atmaz herkes kendi silahını kuşanmıştı” diyor Can Ozan .

Birkan, Fender Telecaster’ı aldı ve kendine güzel bir ton ayarladı, Sedef microKORG’u seçti. Nova, elektro-piyano ve Novation Bass Synth’i çok sevdi. Ben Ableton’ın başında kayıt, edit ve miksten sorumlu bakan görevi üstlendim

bantmag röportajı

Ve 21 günlük geri sayım başlıyor. Yeni nesil müziğin sevilen üyesi dört arkadaş birlikte çalışmaya koyuluyor. Bazen bir gitar ritminden, bir mırıldanmadan, bir sesten başlıyor şarkıların yolculuğu. Zaman zaman herkes kendi köşesine çekiliyor ve geriye nefis şarkı sözleriyle dönüyor. Birlikte okuyor, felsefi tartışmalar yapıyor, oyun oynuyorlar. Kısa bir süre de olsa hayatı paylaşıyorlar aslında. Ve bu birliktelik albümde yerini alan tüm şarkıların ruhuna yansıyor. Birkan Nasuhoğlu müzikalitedeki ortaklığı şöyle ifade ediyor:

Ortaya yeni bir sound çıkardık diyebilirim. Melodik ve ritmik bir sound oldu. Sanırım bizim ismimizi yanyana gören çoğu insan akustik bir şeyler hayal etmiş ama sekiz şarkı içerisinde sadece yalnızca bir şarkı akustik. Indie elektronik bir vaziyet var albümde.

bantmag röportajı

Sedef Sebüktekin de aynı konuda albümde her türden her moddan şarkının yer aldığını söylüyor. “chill, upbeat, indie-folk, elektro akustik, akustik romantik, hüzünlü, mutlu, gaz..”

Ayrı ayrı binlerce hayranı olan dört isim güçlerini birleştirerek birbirinden harika sekiz şarkıyla kahraman gibi dönüyor Sapanca’dan. Yorgun fakat başarmış şekilde. Üstelik bu üretim macerasının anlarını 140 Journos ile belgeselleşecek ve şarkıları dinlerken ardında olan biteni detaylıca görebileceğiz. Birkan Nasuhoğlu “Biz bu albümü kötü hislerden uzak, sevgimizle ve bütün iyi niyetimizle yapmaya çalıştık. Umarım dinleyen herkese de bir o kadar iyi gelir.” diyerek özetliyor albümün ruhunu. Bu şarkıların müziğin ruhları iyileştirdiğine inanan herkese iyi geleceğine eminiz.

Şimdi albümü başlatıp şarkıları can kulağıyla dinlemenin zamanı. “Evde” albümünün ilk şarkısı Sedef Sebüktekin’in sesinden dinlediğimiz “Keyfim Yerinde” Nova Norda şarkıların hikayelerini takipçileriyle paylaşırken “bu şarkıyı yapsa yapsa Sedef yapardı. Evin en keyifli aktivitelerini organize eden bir yandan da bu keyifçiliğiyle çalışkanlığı birleştiren kız kardeşim” diyor onun için.

Şarkında gerçekten insana iyi gelen bir keyif hali var. Geçmiş deneyimleri kabullenmiş, yeni yollar denemekten korkmayan, geleceğe umutla bakan, ne olursa olsun yola devam etme gerekliliğini hatırlatan bir giriş.

Bir bildiğim yok, ama kayıp da değilim.

Keyfim yerinde

Keyfim Yerin şarkısı sözleri

Birkan Nasuhoğlu’nun “Zor Durum” şarkısı geliyor ardından. Yine dörtlünün ortak dokunuşlarını barındıran Zor Durum alıştığımız Birkan Nasuhoğlu tarzına yepyeni bir pencere açmış ve oldukça lezzetli hale getirmiş doğrusu. Akustik gitarın sakinliğinde içimizde bir düşünüşe girmişken, kendimizi tanımaya başlamışken kıpır kıpır bir melodiyle aynı şarkı içinde bambaşka bir moda ışınlanıyoruz. Ve acil durum alarmları çalmaya başlıyor.

Kader en çok gözyaşına kızmaz mı?

Gök gürülder de yağmur yağmaz mı?

Albümün 3. şarkısında Can Ozan’ın sesini duyuyoruz “Şehrin Işıkları” ile. Can Ozan’dan şehir türküleri dinlemeyi çok seven bizler için şaşırtıcı olmuyor aslında. Karanlık şehrin içinde umut ve hayallerle yaşayan bizleri anlatmaya devam ediyor. Kulaklığımızda geceden kalma ezgilerle belki bir şeyler değişmiştir diye bakıyoruz penceremizden. Ve bu üretken genç müzisyenin gerçekten gece gündüz müzikle yaşadığını öğreniyoruz 21 günün en yakın şahitlerinden.

Zaten hep böyle gecelerde

En güzel ezgileri buldum

Şehrin üzerine karanlık çökerken

Uyanmak için çok geç uyumak için erken

Bir şey değişmiştir belki

Bir bak pencerenden

Şehrin Işıkları şarkı sözleri

Grubun çılgın kızı Nova Norda şarkısı geliyor albümün yarısında “Bir Yol Buldum” Aslında evdeki birinci gün saçmalamalarından çıkmış şarkının ruhu. Bir ritim, bir riff, bir la la la derken şarkının müziği kısa süre içinde oluşmuş. Sözlerin olaya dahil olması ise bir kaç hafta sürmüş Nova Norda’nın dediğine göre. Birkan Nasuhoğlu’u gözden kaybolduğu bir sırada döndüğünde giriş sözleriyle geliyor.

Bazen kafam karışıyor

Hayat boyumu aşıyor

Ama bir yol buldum

Kendim oldum

Bir Yol Buldum şarkısı sözleri

Bir Yol Buldum albümün ilk klip çalışmasının da sahibi. Aksiyon filmi tadındaki klibi izlemek şarkı kadar keyifli. Ayrıca klibin aksiyonu sözlerin başkaldırısını da başarıyla yansıtıyor. Gerçekten muhteşem bir dörtlünün maceraları yolun kalan yarısında bekliyor bizi.

Yıktılar çünkü yıkmak yapmaktan kolay

Hep uzaktan bakmak ne kolay dil uzatmak

Ama bu defa diil (Şşşş)

Sırayı Can Ozan alıyor yeniden. “Vazgeçtim” hep, sabretmek çok zor diyor. Para, aşk, güç peşinden koşmaktan vazgeçişimizi tarif ediyor. Şarkıdaki müzik şehirden kaçışı, geriye dönüşü vazgeçişi coşkuyla anlatıyor. Bu arada yine şehir yalnızlığı temalı bir şarkı daha Can Ozan’ın sesiyle güzelleşiyor.

Gece gündüz bekledim insan aynı değişmiyor

Ve güç kadın para aşk ağaçta yetişmiyor

Vagzeçtim hep sabretmek çok zor

Kahretsin tek geriye dönen ben miyim bu şehirde

Vazgeçtim şarkı sözleri

Albümün tek akustik parçası “Zehir” Sedef Sebüktekin’in sesinden hayat buluyor. Bir aşkın çaresiz hikayesini dinliyoruz Zehir’le. Neyin içinde olduğumuzu bilemeden yaralarımızla berelerimizle yürüyoruz aynı sokaklarda biz de.

Sandım ki sana çıkıyor tüm sokaklar

Önündeki yanıldık inanmıştık aşkımız

Aldattı bizi aldattı bizi

Neyin içindeyiz yüzümüz hep yara bere

Zehri kalbinden içiyoruz bile bile

Zehir şarkı sözleri

Yolculuğa devam ederken Nova Norda bizimle. “Bize göre değil” Öyle güzel özetliyor ki bu şarkı tüm kırgınlıklarımızı, hayata dair dargınlıklarımızı. Bize göre değil kötülükler, kalpleri kap kara olan insanlar, madalyalar için her yolun mübah olduğu telaşlar… Bize göre değil asık suratlar, yalanlar, olduğun gibi olmamalar… Her ne kadar Nova kaybedenin iyiler olduğunu söylese de bunun böyle olmadığına yürekten inanıyor biliyoruz. İyiliği, güzelliği bir araya gelip sanatla süsleyen böyle güzel insanlar oldukça nihayetinde kazanacağız elbette biliyoruz.

Kaybeden yine senin benim gibi iyi birileri
Olduğum gibi yalın, derin bi’ sevmedin beni
Kandırır yanıp yanıp sönen bütün şehirleri
Affeden (affeden) bu sevgilim (bize göre değil)

Bize Göre Değil şarkı sözleri

Albümün finalini Birkan Nasuhoğlu’nun “Olacak Elbet” ile yapıyoruz. İçimizde sakladığımız umutlarımız gün yüzüne çıkıyor bu şarkıyla. Aksilikler gelse de peşimizden, kötü şans engel koysa da önümüze, yorulsak da savaşmaktan olacağına varır ya her şey. İşte bu şarkı dinleyene “hadi diyor, yıkılma, kalk ayağa. Biraz sabret, inat et, istediğin ne ise olacak elbet”

Albümün bu şarkı ile bitmesi çok anlamlı geldi bana. Sesleriyle binlerce gencin yol arkadaşı olan dört müzisyen bir araya geliyor ve hayatın içindeki her şeyden aşktan, sevgiden, iyilikten, umuttan beslenerek hayatımıza yepyeni şarkılarla girmiş olmaları 2021’e nefis bir başlangıç. Nova Norda, Birkan Nasuhoğlu, Sedef Sebüktekin, Can Ozan ve bu projede emeği geçen herkese kocaman alkışlar ve teşekkürlerle. “Evde” albümü sizlere eşlik etmek için tüm dijital platformlarda beklemede.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir