7 Sanatın Hepsi: Muhteşem Sinema

1900’lerin başından günümüz sinemasına. 7.sanat dalı olarak: Sinema. Bilindiği üzere sinema haricinde toplamda 6 adet sanat dalı bulunmaktadır. Resim/Heykel, Müzik, Tiyatro, Dans, Edebiyat, Yapı ve şimdi kısa bir şekilde bahsedeceğim, bunların hepsini içinde barındıran, 7.olarak da Sinema.

Muhteşem sinematografisiyle; Days of Heaven

Sinemanın güzelliği de tam olarak buradadır. Birden fazla sanatı kullanmasındadır. Terrence Malick yapıtındaki etkileyici görsellik, Chazelle yapıtındaki ritim veya bir Tarantino yapıtındaki kurgu. Birden fazla sanata duyulan hayranlık. Anlatılmak isteneni diğer sanat dallarını kullanarak etkileyici bir biçimde anlatmak. Verilecek mesajı, anlatılmak isteneni sinemadan daha etkili anlatacak bir şey düşünemiyorum, sanat dalları arasında. Kitapta 1 sayfayla anlatılan duygu, bazen filmdeki oyuncunun yüzündeki 1 saniyelik ifadede, tek bir bakıştadır. Heyecanla anlattığımız, ”görmen lazımdı” dediğimiz gün batımları tek bir sahnededir. Yıllarca üzerine düşünülen düşünceler, tartışılan konular ise birkaç saatlik sahnelerdedir aslında. Hafife alınmaması gerekir sahnelerin çarpıcılığının.

Sinema ve Sanat diyince akla ilk gelen isimlerden: Andrey Tarkovski

Sinema çok yönlüdür. Bazen belli başlı sorunları ele alır, eleştireldir, bazen ise belli başlı soruları ele alır, felsefidir. Vermek istediği mesajı etkileyici biçimde de verebilir, mesaj da vermeyebilir. Duyguyu mükemmel yansıtır. Hüznü de, acıyı da, mutluluğu da, korkuyu da, adı tarif edilemeyen o karmaşık duyguları da. Gerek sahneleriyle, gerekse oyuncularıyla sinema bu işi mükemmel bir biçimde başarır. Sinemayı sinema yapan yegane şeylerden birisidir, duygu ve duyguyu yansıtmadaki, yaşatmadaki başarısı.

”İnsanlık dört gözle sinemayı bekliyordu ki içlerindekileri dökebilsinler. Yoksa sinemanın ilk 30 yılında bile böylesine muazzam filmler nasıl ortaya çıkabildi?”

Francis Ford Coppola

Anlatımın mükemmel bir yoludur sinema. Anlatırken çok fazla ögeden yararlanabilir, vermek istediğiniz mesajı etkili bir şekilde verebilirsiniz. Böyle bir anlatıma her zaman ihtiyaç duyulmuştu ve insanlık ihtiyaç duyduğu bu anlatımı, başarılı ve etkili bir şekilde kullanmayı da başardı.

Sembolizmi kullanımı ve mükemmeliyetçiliğiyle bir sinema dahisi: Stanley Kubrick

Doğru biçimde kullanılan sinema, oldukça başarılı bir kitlelerle iletişim aracıdır. İstediği kitleye hitap etmesi ve bu iletişimde istediğini karşı tarafa aktarması, sinemanın gücünü ve önemini arttırır, hem de önemli bir ölçüde. Sanatın bu denli güçlü, çok yönlü ve muhteşem bir dalıdır işte sinema. Kendini her zaman geliştirmekte, eskisiyle olduğu kadar yenisiyle de şaşırtmaya devam etmiştir, edecektir de.

“Sinema, duygular, düşler ve içgüdü dünyalarını anlatmak için en iyi araçtır.”

Luis Bunuel

“Her yeni film, hayatımı nasıl idare edeceğimi öğretiyor”

Nuri Bilge Ceylan

Sinemanın ustalarına, sinemayı olduğu yere getirenlere, saygıyla.