800 Yıl Sonra Bir İlk: 21 Aralık Akşamı Jüpiter ve Satürn’ün Büyük Kavuşumu

Tüm dünya için son derece olaylı geçen 2020 yılı biterken bizlere tarihe tanıklık edebileceğimiz bir fırsat daha sunuyor. Yazımızın detaylarına başlamadan hemen söyleyelim; nadir ve muhteşem bir manzaraya hazır olun!

Güneş sistemimizdeki en büyük iki gezegen Jüpiter ve Satürn’ün gökyüzünde birbirine yakın göründüğü 21 Aralık Pazartesi günü gökbilimciler tarafından “büyük kavuşum” olarak adlandırılan bir olay gerçekleşecek.

21 Aralık 2020 Büyük Kavuşumunu Özel Kılan Ne?

Satürn gezegeni Güneş etrafındaki bir turu 30 Dünya yılında, Jüpiter gezegeni ise bu turu 12 Dünya yılında tamamlamaktadır. Dönüş hızı ile oluşan bu zaman farkı nedeniyle iki gezegenin birleşmesi her 20 yılda bir tekrarlanmaktadır. Bu kavuşumlardan sonuncusu 2000 yılındaydı ancak her kavuşum aynı olmamaktadır.

Tutulmalardan alışık olduğumuz bir görüntü olan iki cismin tek nokta olması durumu büyük kavuşumda yaşanmayacak. 0,1 derecelik fark sayesinde kavuşumu tek nokta olarak görmeyeceğiz.

21 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşecek kavuşumda iki gezegen arasındaki açı farkı 0,1 derece olacak. Gökbilimciler tarafından yapılan hesaplamalara göre bu kadar yakın bir kavuşum en son 1226 yılında gerçekleşti. Diğer taraftan gözlemlenebilir bir kavuşum ise en son 1623 yılında gerçekleşti. İşte şimdi tam 800 yıl sonra 21 Aralık Pazartesi akşamı günbatımından sonra güneybatı ufkuna doğru baktığımızda bu efsanevi olaya tanıklık edebileceğiz. Bu “en büyük” büyük kavuşumun bir sonraki tarihi ise 15 Mart 2080.

21 Aralık 2020 gecesi NASA başta olmak üzere çok sayıda gökbilim izleme merkezi ve topluluğu Jüpiter ve Satürn kavuşumunu internet üzerinden canlı olarak yayınlayacaklar. Bulutsuz ve ışıksız gökyüzünde net olarak görebileceğimiz söylense de özel gözlem cihazları sayesinde büyük kavuşum çok daha net bir şekilde gözlemlenebilecek.

Bu kavuşum bazen “Noel Yıldızı” olarak adlandırılmaktadır. Bazıları İncil’in Doğuş hikayesindeki üç bilge adama rehberlik eden ünlü Bethlehem yıldızı ile ilişkilendirmektedir. 2020 yılında yaşadığımız küresel salgının etkisiyle birlikte tüm dünyada insanlar; uzaylılar, zombiler, meteor düşmeleri gibi olaylar beklemekte. Hatta bir kesim insan büyük kavuşumu çoktan kıyamet ile ilişkilendirmiş durumda. Bu tarihi olay tabii ki başımıza böyle şeyler getirmeyecek ancak astroloji ve burçlar üzerindeki etkileri ise ayrı ve konunun uzmanları için bir tartışma konusu.

Sonunda 2020 bize dört gözle bekleyebileceğimiz olumlu bir şey veriyor.