Aaa! Bu ben*

Aslında sizi tam tanımlayan, garip bazı hareketlerinizin,duygularınızın, davranışlarınızın bir ismi olduğunu öğrenme zamanı.

TSUNDOKU

Kişinin okuyabileceğinden fazla sayıda kitap satın alarak evde biriktirmesi ile karakterize bir tür istifleme bozukluğudur.

ANHEDONİ

Kökeni Yunanca olan “keyif alamama” anlamına gelen bir terim. Psikolojide geçmişte istekle, zevkle yapılan şeylere karşı genel bir isteksizlik hali olarak geçer.

FERNWEH

Daha önce hiç bulunmadığı bir yere karşı sıla hasreti çekmektir. Asıl anlamı ise ”Uzağı Özlemek” dir. Her şeyi bırakıp gitmek isteyenlerin,kendi evinde yabancı gibi hisseden insanların ,evinde kendini evinde gibi hissedememe derdinden muzdarip olanların içini dolduran his.

DYSANİA

Sabahları yataktan çıkma konusunda çok fazla zorlanmak, hatta kalkamamak anlamına gelen terim.

DROMOMANİ

Seyahat etme dürtüsü. Kontrol edilemeyen psikolojik seyahat etme hastalığı olarak bilinmektedir.

EXULANSİS

Heyecanlanmanıza, üzülmenize veya mutlu olmanıza sebep olan bir durumu karşınızdaki kişiye anlattığınızda paralel tepkiler alamadığınızda anlatma hevesinizin kaçması.

MAUERBAUERTRAURİGKEİT

Yalnız kalma isteği, çevresindeki kişileri kendinden uzaklaştırma eğilimi.

ABİBLİOFOBİ

Okuyacak kitap bulamama korkusu. Yunanca kitap anlamındaki bible, olumsuzluk ön eki -a ile korku anlamındaki fobi’nin birleşiminden oluşur.

BOKETTO

Bu kelime Japoncada “hiçbir şey düşünmeden boş boş uzaklara bakma” halini anlatıyor. Düşüncesizce uzaklara dalıp gitmek anlamına geliyor.