Abartının, Hicivin, İroninin Vücut Bulmuş Hali: Drag Queen

Cinsiyet rollerini reddeden, içerisinde hiciv, abartı ve ironiyi barındıran Drag Queen’lik, erkeğin abartılı bir biçimde kadın kılığına girmesi, abartılı feminen tavırlar benimsemesidir.

Drag Queen’liğin tarihi, eski zamanlarda kadınların tiyatro sahnelerine çıkamadığı dönemlerde, erkeklerin kadın rollerini oynanamasına dayanır. “Drag” kelimeside eteklerini sürümeleri anlamında kullanılmış, daha sonra bu icraatın yüceltilmesi için sonuna “Queen” kelimesi getirilmiştir. Aslında bizim kültürümüzde de olan bu karakteri, eski Türk tiyatrolarındaki “Zenne” ile bağdaştırabiliriz.

Drag Queen’lik günümüzde cinsel kimlik ve yönelime bakılmaksızın oldukça fazla kişi tarafından yapılmaktadır. Aslında bir meslektir. Drag Queen’ler kadınlarla özdeşmiş olan şeyleri en abartılı biçimde uygularlar. Dikkat çeken feminen giysiler, abartılı makyajlar, kabarık saçlar…

Ülkemizde ise son zamanlarda gelişmeye başlasa da Drag Queen’liğe o kadar da yabancı değiliz. Hepimizin bildiği ve severek izlediği Huysuz Virjin de aslında bir Drag Queen’di. Hatta ülkemizin ilk Drag Queen’iydi.

Drag King’de ise kadınlar abartılı bir biçimde maskülen tavırlar benimseyerek, erkek kılığına girer. Aynı Drag Queen’de olduğu gibi Drag King’de de abartı ve hiciv vardır.

Yazar: Selen Yumak