Ağustos böceği absurdizi.com

Ağustos Keşifleri – Bu Ayın Önerileri

Ağustos böceği absurdizi.com

Edebiyat dünyasının kutsal Ağustosundan herkese merhaba.

Turgut Uyar’ın, Edip Cansever’in, Can Yücel’in ve Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın doğduğu bu ayda varlıklarıyla şiir dünyasına birer armağandır kendileri iyi ki doğmuşlar.

Turgut Uyarın acıyan ruhuyla, Edip Cansever’in masasına oturup Can Yücelin sevgi duvarına bakarak Fazıl Hüsnü Dağlarca ile Cumhuriyet Edebiyat’ ını anarak Ağustos’ ta şiir okuyup Eylül’ e hazırlık yapalım.

Can Yücel’in şiirindeki gibi farz edelim ki hiç ayrılmadık. Ekimde tekrar buluşalım.

Ağustos Ayı Sözü – Edip Cansever

Yaşamım bir şarkıcının iç çekme anıdı

Ağustos Ayı Youtube İçerik Önerisi

Beklenti Her Şeyi Değiştirir.

Ağustos Ayı Kitap Önerisi

Ağustos keşifleri kitap önerisi

Bugün size belki hiç duymadığınız önemli bir yazar ve kitabından bahsedeceğim. İstanbul’ da doğup büyümüş 1950’li Türkiye’sinde yaşamış önemli bir yazar. Zaven Biberyan. Kitapları yayımlandıktan çok sonra çevrilen bu yazarın Meteliksiz Aşıklar adlı kitabından bahsetmek istiyorum.
Meteliksiz Aşıklar, 1950 Türkiye’sinde yaşayan Sur (18,erkek) ve Norma (22, kadın) adlı iki aşığın toplum tarafından ilişkilerinin desteklenmemesini konu alan bir kitap. Sur öğrencidir, çalışmadığı için parasını babasından alması gerekir. Lakin babası çocukları ona karşı saygı beslemediği için onlara para vermeyerek cezalandırmayı sevmektedir. Norma ise bir fabrika işçisidir ve kıt kanaat geçinir. Ceplerinde beş kuruş para olmadan, sosyal baskılardan kaçarak sürekli buluşur iki aşığımız. Peki gerçekten aşık mıdır karakterlerimiz?

Ağustos Ayı Şiir Önerisi – TURGUT UYAR

İyi ki bu toprakların şairi oldun. Turgut Uyar 94 yaşında

Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız penceren vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım
Şimdi otobüs gelir biner gideriz
Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç
Bir ellerin bir ellerim yeter belleyelim yetsin
Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat
Durma kendini hatırlat
Durma göğe bakalım

Ağustos Ayı Film Önerisi

Paprika absurdizi.com

Arkadaş ortamında sohbet ederken filmlerden konu açılır, herkes izlediği güzel filmleri isimlerini hatırlamadığı için anlatmaya çalışır: “Ya hani bir film vardı. Rüya içinde rüya içinde rüya şeklinde gidiyordu.”Inception (Başlangıç) dediğinizi duyar gibiyim ama cevabımız Inception filminin esinlenildiği film olan Paprika filmi.
Paprika bir anime filmidir ve yönetmeni Satoshi Kon’dur. Bu ay 11. Ölüm yıl dönümü olan bu efsane yönetmenin Perfect Blue adlı psikolojik gerilim filminden söz edeceğim. Demeyin hemen animeden psikolojik gerilim mi olur diye. Oluyor tabii ve izlediğim en iyi psikolojik gerilim filmi.
Filmin ana karakteri Mima Kirigoe adında bir şarkıcı. Mima’nın şarkıcılıktan oyunculuğa geçmesini desteklemeyen saplantılı hayranları, Mima’yı tacize başlarlar. Evine gizlice gözetlerler ve resimleri Mima’nın Günlüğü adı altında internet sitesinde paylaşırlar. Lakin Mima’nın kimseye söylemediği sırları bu sitedeki günlüğünde yazılıdır. Filmin konusu Mima ve menajerlerinin başına gelen olayları anlatıyor.

Ağustos Ayı Şarkı Önerisi – Ali İnsan

Müzik hayatına 6 yaşında kemanla başlayan Ali İnsan 2006 yılında Almanya’da Dünya’ya geldi. Eşsiz bir sese sahip olan İnsan dinleyenlerini büyülüyor.