Ah Bu Şeker!

Yıllar yıllar öncesine dayanan kiloyla imtihanıma değinmek istiyorum. Benim için aydınlanmadan önceki son durak gibi. Tatlı krizleri ,önüne geçemediğim yemek yeme isteğim ve olur olmaz yanlış diyetler yapıp birde üstüne dünyanın kilosunu alışlarım. Biraz sonra sizlere anlatacağım belgeselden sonra benimde bakış açım bir hayli değişti. Yıllardır bizlere yağın kötü oluşunu ve glikozun yeterli ölçüde yendiğinde kan şekerini düzelten bir besin türü olduğunu iddia eden bir sektör var ya işte bu belgesel kafamızdaki bütün algıları yıkacak kadar sağlam deneyler yapıyor.

Oyuncu ve yönetmen Damon Gameau kız arkadaşıyla tanıştıktan sonra hayatı değişiyor. Kız arkadaşı çok sağlıklı beslenen biri olduğu için Damon onun bütün alışkanlıklarını kapıyor ve oda hayatını sağlıklı ve yararlı besinlerle sürdürmeye devam ediyor. Belgeselin ilk dakikalarında neden böyle bir deney yaptığını anlatan Damon, ardından iki ay sürecek deneyine başlıyor. 60 gün boyunca her gün vücuduna 40 gr şeker alacak olan Damo’nun yolculuğu sürprizlerle ilerliyor. Tahminlerinden hızlı kilo alan, sabahları kendini yorgun hissetmeye başlayan ve bel bölgesinde aşırı yağlanma olan bir Damon çıkıyor karşımıza.

Damon yalnızca paketli gıdalardan alacağı şekerden bahsetmiyor bizlere. Normalde iki elmayı yediğimizde tokluk bilinci oluşan vücudumuzda, dört elmanın suyunu sıkıp yaklaşık 16 çay kaşığı şekeri vücudumuza aldığımızdaki reaksiyonları gösteriyor bizlere. Elma gibi büyük bir lif kaynağı olan besinin yalnızca suyunu sıkıp bütün yararlı kısımlarını heba etmek demek oluyor bu. Meyve suyunda bulunan yüksek şeker miktarı önce Tsunami etkisi enerji yaratıp, ardından bir balon edasıyla nasıl söndüğümüzü gösteriyor bizlere. Çikolata, asitli içecek ve dondurma tüketmeyen Damon yalnızca yediği sağlıklı besinlerle 12 günde 3 kilo alıyor ve viseral yağ oranı oldukça artıyor.

Tuhaf bir şekilde vücudunda bozulmalar olan Damon şekerli gıdalar almadığı anlarda kendini yorgun ve bitkin hissediyor. Cildi bozulmaya başlıyor ve vücudunda gözle görülür değişimler ortaya çıkıyor. Orijinal adıyla ”That Sugar Film” izlediğinizde size bomba etkisi yaratacak bilgiler ortaya koyuyor. Filmin Türkçe Dublajlı halini link olarak aşağıya bırakıyorum. İyi seyirler.