İnilti

Akıl Hastalarının Yazdıkları Şiirler “İNİLTİ”

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde kalmış hastaların 1960’lardan kalma şiirleri

1960’larda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Bedia Tuncer, akıl hastaları ile yakın ilişkisi sayesinde onların hislerini bizimle paylaşan “İnilti” kitabını derlemiştir. 110 şiirden oluşan kitap 1964 yılında yayımlanmıştır. İçeriği nedeniyle pek çok insan tarafında ilgi görmüştür. Edebiyatımızda olağan dışı diye nitelendirebileceğimiz “İnilti”, tamamen akıl hastaları tarafından yazılmış şiirler içerir. Okurken hem mutlu edip hem hüzünlendiren şiirler, eminim benim gibi siz okuyucuları da çok etkileyecek.

 

“Belki bir çöl olsaydı akıl hastanesi; gidenlerin gelmezdi tekrar geri dönesi.”

 

Bedia Tuncer kimdir?

Bedia Tuncer, 1961-1964 yılları arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastenesi’nde personele okuma ve yazma öğretmek için görevlendirilmiştir. Esasında yaptığı öğretmenlik görevi dışında, gönüllü olarak akıl hastaları ile ilgilenmiştir. Bu süreçte, akıl hastalarının kendini ifade etmekte yetenekli olduğunu keşfetmiş ve bunu paylaşmak isteği ile “İnilti” kitabını derlemiştir. Bedia Tuncer kitabı derlerken kendini şu sözlerle anlatmış.

1961-1964  yılları arasında Bakırköy Akıl ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde personeli yetiştirme amacıyla Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiştim. Bu çevreye yardım etmek ve bambaşka dünyaları olan hastaları yakından tanımak benim için kaçınılmaz bir istek olmuştu.
Ödevimin dışında hastalara daha çok yaklaşma fırsatını bulup aralarında hislerini yazı ile dile getiren kabiliyetlerin bulunduğunu sezdim. Bu arada yayımlamaya değer şiirleri derledim. Onların dünyasını tanımak, bana onların hiç de sanıldığı gibi tamamen unutulmaya mahkum insanlar olmadığı gerçeğini kabul ettirdi.
Önünüze serdiğim bu şiirlerde onların da sevgileri, nefretleri, üzüntüleri, acıları, özlemleri,haksızlığa karşı direnmeleri, iyiliği kabul edip kötülüğü reddetmeleri dile gelir.

29 Ekim 1964 / İSTANBUL
Öğretmen Bedia TUNCER

 

“Uyan kabrinden ey ünlü filozof  Sokrat, yolunu öğret beni de filozof et… Ya da Allah’ım yeter azad et.”

 

Akıl Hastalarının Yazdıkları Şiirler “İNİLTİ”

Günümüzde bulması epey zor ve masraflı olan kitabın tamamını internet üzerinden okuyabilirsiniz.

 

İnilti

 

inilti

 

inilti

 

 

 

İnilti