Akvaryum Esaretine Son; “Robot Yunuslar”

Doğal ortamlarından uzakta tutulan yunuslar ve diğer deniz memelileri doğal olarak yemek yiyemiyor, çoğalamıyor kısacası doğal ortamlarında yapabilecekleri birçok şeyi yapamıyor. Akvaryumlar için tedarik edilen deniz memelileri, tedarikçileri tarafından korkunç, insanlık dışı uygulamalarla tedarik ediliyor. Birçoğunun acımasız yaşam koşullarının ve insanlar eğlensin diye gerçekleştirmeye zorlandıkları davranışların acısını dindirmek için düzenli olarak ülser ve antidepresan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekiyor.

Tüm vahşetin içerisinde hepimize bir umut olarak robot yunuslarla tanışma zamanı. Edge Innovations firması tarafından üretilen gerçekçi görünüme sahip olan robot yunuslar yakın zamanda ilk olarak Çin’de bulunan bir akvaryumda yerlerini alacak.

Edge Innovatios’ın yapay zeka teknolojisi ile desteklenmiş gerçek boyutlu robotları o kadar gerçek ki aslında bir yunus olmadığını bile zar zor anlayabilirsiniz. Bu oldukça gerçekçi robot yunusların bir tanesinin ağırlığı 272 kg ve oldukça yüksek olan maliyeti ise tam olarak 26 milyon dolar. Uzaktan kontrol edilebilen robotlar tam şarj ile aktivite seviyesine bağlı olarak yaklaşık 10 saat suda kalabilmekte ve tuzlu suda 10 yıllık bir ömre sahip.

Şirket, 1991 yılında deneyimli özel efekt sanatçısı ve Akademi Ödülü adayı (The Perfect Storm) Walt Conti tarafından kuruldu. Şimdi Edge’in bildiğimiz kadarıyla akvaryumların geleceğini değiştirmek için büyük planları var. Şirket, robot yunuslarını akvaryumlardan tutun da otellere kadar pek çok farklı noktaya satmayı hedefliyor. Ayrıca sadece robot yunuslar üretmekle kalmayacağını da belirtelim. Şu an robot deniz ejderi ve büyük beyaz köpek balığı üzerinde de çalışmalar yapıyor.

“Onları, canlı hayvanlardan bile daha karlı bir iş olduğuna ikna etmeliyiz” -Li Wang- Edge Innovation’da İş Geliştiricisi-