Almanya Hakkında 10 Bilgi

1- Resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti, 16 eyaletten oluşur ve başkenti Berlindir.

2- Ülkemiz birçok vatandaşının yaşadığı Almanya orta batı Avrupa’da yer alan bir devlettir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, Baltık Denizi, doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, batısında Lüksemburg, Belçika, Hollanda, Fransa ve güneyinde Avusturya ve İsviçre bulunmaktadır.

3-Almanya Avrupa birliğini kuran kurucu ülkelerden biridir.

4- Almanya 16 eyaletten oluşur ve devlet yapısı federal cumhuriyettir. Cumhuriyet, demokrasi, federalizm, hukuk devleti ve sosyal devlet üzerine kurulmuştur.

5- Almanya’nın yüzölçümü 357.386 km². Nüfusu ise Almanya Federal İstatistik Dairesi 2018 verilerine göre nüfus 83 milyondur, yaklaşık
2.000.000 Türk vatandaşı Almanyada yaşamını sürdürmektedir.

6-Avrupa’nın önemli akarsuları Ren, Tuna ve Elba Almanyadan geçer.

7- Turistin yoğun olduğu şehirler Berlin, Köln, Frankfurt, Münih, Stuttgart, Hamburg…

Berlin Katedrali
Alster gölü Hamburg

8- Ülkenin geneli, nemli batı rüzgarlarının hakim olduğu ılımlı bir iklime sahiptir. 4 Mevsim yaşanır. Kışın sıcaklık nadiren 10 derecenin altına düşer ve oldukça uysal geçer, yaz ise ılıman iklimin özelliklerini taşır, yıpratıcı bir sıcaklık görülmez. Yaklaşık 23 derece dolaylarında yaşanır ve Ağustos ayının başlamasıyla sıcaklık düşmeye başlar.

9- Her ülkenin damak zevki olduğu gibi Almanya’nın mutfağını da es geçmemek lazım en ünlü lezzetlerinin arasında Bratkartoffeln, Bratwurst, Brezel, Flammkuchen ve Maultaschen.

Bratkartoffeln

Bratwurst

10- Almanya da dinler %28 ile %26 oranı ile Katolik ve Protestan Hıristiyanları mevcuttur. Ateistlerin oranı giderek yükselmiş ve bu iki grubu %38 oranıyla geçmiştir.