Anadolu Rock’ın Sürmeli Çocuğu: Barış Akarsu

Barış Akarsu Kimdir?

Barış Akarsu aramızdan ayrılalı tam 12 sene oldu. Onun doğum günü olan bugün yani 29 Hazirandı. Maalesef ki doğum günü aslında ölümüne neden olan bir gündü.

Barış Akarsu ülkemizin en önemli rockçılarından birisidir. 29 Haziran 1979′ da Bartın’ ın Amasra ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Amasra’ da tamamlamıştır. Amasra’da iken müziğe ilgisinin yanında yelken sporuyla da ilgilenmeye başladı. Müziğe ilgisi çok küçük yaşlarda başlamıştır. Eline blok flütü aldığı gibi sokak sokak dolaşmış ve flütünü çalmıştır. O dönemde Amasra’ya gelen rock sanatçılarından çok etkilenmiştir.

Lise bittikten sonra Antalya’ya gitmiş orada hem müzisyenlik hem de animatörlük yaptı. Daha sonra arkadaşlarının ısrarıyla Akademi Türkiye‘ ye katıldı. İyi ki de arkadaşları katılması konusunda ısrar etmişler. Ondan beklenildiği üzere yarışmadan birincilikle ayrıldı. Bu sayede Tükiye’ ye sesini duyurdu. Barış Akarsu daha sonra İstanbul’ a döndü ve burada kendi imkanlarıyla “Islak Islak” albümünü çıkardı. Bu albümdeki şarkılar oldukça ilgi gördü ve Türkiye’ de konserler vermeye başladı. Ardından ikinci albümü olan  “Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek” albümünü çıkardı.

“Müzik bir şey anlatmalı, benim için müzik sadece aşktan ibaret değil. Toplumsal bir olgu. Ben yalnızca karşı cinse değil, başka şeylere de aşığım. Gözümüzle göremediğimiz güzellikleri de fark etmek ve ettirmek istiyorum. Albümün adını arkadaşlarla beraber koyduk. ‘Düşmeden Bulutlarda Tutunmak İstiyorum’ diyoruz. Bulutlarda tutunmak zordur ve yaşadığımız dünyanın şartları da bulut gibi. Yaşamak da zor, tutunmak da zor. O bulutlarda yürümek için çabalamak gerekiyor. Çalıştığın zaman bulutlarda bile yürüyebiliyorsunuz. Bütün zorlukların altından kalkabiliyorsun. Bu da böyle bir şey. Düşmeden bulutlarda koşmak gerek.” (Barış Akarsu)

Televizyon Dizisiyle Sevenleriyle Buluştu

2006′ dan itibaren Star kanalından yayınlanmaya başlayan “Yalancı Yarim” adlı dizi de Tarık karakteriyle izleyicilerin önüne geldi. Yalancı Yarim’ i hepimizin keyifle izlediğine eminim. Barış Akarsu’ yu az da olsa bu sayede tanıdığım için çok mutluyum. Herkese müzisyenliğinin yanında oyunculukta da ne kadar başarılı olduğunu bu dizi sayesinde bize göstermiş oldu.

Barış Akarsu Ölümüyle Tüm Türkiye’ yi Yasa Boğdu

Barış Akarsu 28. doğum gününde arkadaşlarıyla beraber Bodrum’ a giderken trafik kazası geçirdi. Arkadaşları olay yerinde hayatını kaybettiler. Barış Akarsu hemen hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakımda 5 gün süren savaşı sonucunda 4 Temmuz 2007′ de hayata gözlerini yumdu.

Barış Akarsu Unutulmadı

Barış Akarsu için duydukları üzüntüyü dile getirmeye çalışan yüzlerce insan, #BarışAkarsu hashtagiyle ünlü sanatçıyı andılar. Bu insanların yanında Ceyhun Yılmaz ve rol arkadaşı olan Cavit Çetin’ de bu hastage katılım sağladılar.

“Sen ölmüş olsan da hepimizin kalbinde sonsuza dek yaşayacaksın. İyi ki bu dünyadan geçtin. İyi ki seni tanıma fırsatını bize verdin, bizi bu güzel şarkılarınla buluşturdun. Rahat uyu Anadolu Rockının sürmeli çocuğu. Hepimiz seni çok seviyoruz.”