Anadolu Rock’ın Efsaneleşmiş Grupları

Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca gibi isimlerden bildiğimiz Anadolu Rock müziğini tanıyıp, efsane gruplarını bu yazımda keşfe çıkıyoruz.

Anadolu Rock, Türk halk müziği ve rock müziğin birleşmiş ve yorumlanmış halidir.

2. Dünya Savaşı yıllarında dünyaya gelmiş 68 kuşağı müzisyenleri, 1960 ve 1970 yıllarında başta Amerika ve İngiltere’den çıkma müzisyenler olmak üzere piyasayı kasıp kavuruyorlardı ve Türkiye de bu akımlardan nasibini aldı. Yurt dışında ilk başlarda Beatles, daha sonra Rolling Stones, Led Zeplin, Yes, King Crimson, Pink Floyd ve daha sayabileceğimiz bir sürü isim rock müziğin en başta giden temsilcilerinden olmuşlardır.

Pink Floyd

Rock müziğin Türkiye’de ki seyri ise bu isimlerin patlamasıyla beraber, 1967-1968 yıllarında başta Barış Manço olmak üzere Cem Karaca, Erkin Koray, Fikret Kızılok gibi isimler bu tarzda ilk 45’liklerini çıkarmıştır. Bu isimlerin hala hatırlanıyor olmasındaki en büyük sebeplerden birisi de yurt dışını çok iyi takip etmeleri ve Türk müziğinin köklü geçmişiyle batı müziğini birleştirip sentezlemesiyle şarkılarını oluşturmuş olmalarıdır.

Bu isimlerin yanı sıra Anadolu Rock müziği Moğollar, 3 Hürel, Mavi Işıklar, Haramiler, Apaşlar gibi gruplarla da dinleyicisiyle buluşmuştur. Şimdi sizlere kısa kısa bu gruplardan bahsetmek istiyorum.

Moğollar

Moğollar, 1967 yılında İstanbul’da kurulmuş bir rock grubudur. Grup 1960’lı ve 1970’li yıllarda çıkardıkları albümleriyle büyük bir başarı sağlamış ve Anadolu rock türü müziğin gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Grup, ” Bir Şey Yapmalı ”, ”Ağrı Dağı Efsanesi” gibi günümüzde de hala dinlenmeye devam eden önemli eserler bırakmıştır. Bu şarkılara ek, benim sıkça dinlediğim ”Çaya Kaç Şeker” şarkısını da keşfetmenizi ve dinlemenizi öneririm.

3 Hürel

1970 yılında Trabzon’da kurulan grup, adını grup üyelerinin kardeş olması nedeniyle soy isimleri olan Hürel’den alır. Aktif müzik kariyerleri boyunca 20’den fazla plak/albüm çalışmaları bulunmaktadır. Hepimizin hayatında bir kez de olsa dinlemiş olduğu şu iki şarkı da 3 Hürel imzalıdır; ” Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş” ve ” Sevenler Ağlarmış”.

Mavi Işıklar

Mavi Işıklar, 7 Eylül 1964 yılında kurulmuş ve 1960’ların rock müziği rüzgarlarının estiği dönemlerde şarkılarıyla çok ses getirmiş bir rock müzik grubudur. 1966 yılında çıkardıkları ”Ankara Rüzgarı” şarkısı  Beatles’ın “Paperback Writer” ile liste başı olduğu, Marc Aryan, Peppino Di Capri ve Adamo tarafından parsellenen Top 10’a girmeyi başaran ender Türkçe şarkılardan biridir. Grubun diğer bir ilgi çekici yönü ise o dönemlerde sahneye pijamayla çıkmış ve yatak odalarını sahneye taşıma gibi şeyler yapmış olmalarıdır diyebilirim. Grubun öne çıkan şarkıları; ”Helvacı”, ”İyi Düşün Taşın” ve ”Ankara Rüzgarı” dır.

Haramiler

Grup 1966 yılında Eskişehir çıkışlı bir rock grubudur. Grup, etkin kaldığı dönemde iki albüm yapmış ve albümlerinde özellikle Anadolu ezgilerini kullanmıştır. 1960’ların ilk Haramiler grubunun kurucu üyesi Uğur Dikmen’in de destek vermesiyle aynı isimle yeni Haramiler grubu kurulur. Kurulan yeni Haramiler de Anadolu Rock tarzı müzik yapmaktadır. Grubun öne çıkan şarkıları; ”Mavi Duvar”, ”Drama Köprüsü”, ”Balıkçının Öyküsü” ve ”Camdan Küre” dir.

Apaşlar

Türk rock müziğinin serseri grubu olarak tanınan Apaşlar’ın temeli 1956’ya dayanır. Şen Gençler adı altında müzik hayatına başlayan grup, 1961 yılında Kuartet-X grubuyla birleşir ve dönemin ünlü grubu Shadows’un Apache adlı çalışmasından esinlenerek grubun adı Apaşlar olmuştur. 1967 yılında Cem Karaca da grubun kadrosunda yer almaya başlar. Grubun öne çıkan şarkıları ise ”Emrah”, ”Hücum” ve ”Resimdeki Gözyaşları” dır.