Ani Savant Sendromu

Yakın zamana kadar yaratıcılığın beyinde başladığı ve beynin herhangi bir şekilde hasar görmesi sonucu birçok becerinin körelebileceği kabul ediliyordu. Ama bazen bu varsayım tersine dönebiliyor. Ani Savant Sendromu işte bunun kanıtı. Dünyada sadece 25 şanslı insanın başına gelen bu sendrom insanların hayatlarını tamamen değiştiriyor. İşte o 25 kişiden” keşke benim de başıma gelse” diyebileceğiniz birkaç örnek paylaşıyorum şimdi sizlerle

1994’te ortopedi cerrahı Tony Cicoria’yı New York’ta yıldırım çarpıyor. Doğrudan kafasına denk gelen bu yıldırım çarpmasının ardından Cicoria şiddetli bir piyano çalma arzusu duymaya başlıyor. Başlangıçta başkalarının bestesini çalıyor, ama sonra sürekli kafasında dolaşan melodileri besteliyor. Cicoria bugün cerrah olmasının yanı sıra piyanist ve besteci.

Masör Jon Sarkin ise inme geçirdikten hemen sonra resim yapmaya başlıyor. Daha sonra eserleri New York Times gazetesinde, müzik albümlerinde ve bir kitapta yer almaya başladı. Resimlerin her biri yaklaşık 40 bin liraya satılıyor.

Daniel Tammet çocukluğunda geçirdiği birkaç havaleden sonra, her sayının kendine öz bir renk, şekil ve dokusunun olduğu güçlü ve benzersiz bir sentez oluşturdu. Bu senteze süper hızlı matematiksel ve takvim hesaplamaları ile sayılar için büyük bir hafıza eşlik etti. Daniel pi sayısını 22 bin 500 hane ile en uzun söyleyebilen kişi olarak( beş saatte söyledi) Avrupa rekorunu kırdı. Daniel, bir haftada bir dil öğrenebiliyor. Savant sendromlu Daniel yaşayan 100 dahi listesinde bulunuyor ve bir fikir adamı olarak anılıyor.