Arel Koray Nalbant ve Onur Pastel’den Ortak Çalışma; Ayrı Zaman Ayrı Mekan

Vera grubunun söz yazarı ve vokali Arel Koray Nalbant ve Onur Pastel İstanbul – Londra arası aktarmasız üç şarkılık EP “Ayrı Zaman Ayrı Mekan” ile karşımıza çıktı.

Arel Koray Nalbant ve Onur Pastel ikilisi yıllar sonra beraber! Vera’nın Denizli’den İstanbul’a geçişinden sonra gruba klavye ile katılan Onur Pastel, Vera’nın Boş Zamanlar Akustik ara albümünden sonra gruptan ayrılmıştı. En son tekrar Vera için 2019’da Karşının Hikayesi albümünden Markiz için klavye başına geçen Onur, bu sefer solo olarak Arel Koray’la beraber.

Pandemi dönemiyle beraber hepimiz eve çekilince Arel Koray Nalbant ev stüdyosunu biraz derleyip, çalışmalarına evden devam etti. İlk dönemde Onur’un yazdığı sekiz sound içinden üç tanesinde karar kılıp, en baştan kalem ele alındı, hayran kaldığımız sözler ortaya çıktı. Gülümse benim favorim, o yüzden ondan başlayalım. Bir Doctor Who bölümüyle başlayıp, Botticelli’nin Cehennem Haritası ile tamamlanan bir örgü var karşımızda, çok iyi bir iş. Ayrıca EP’e ismini veren sözler de bu şarkıda…  İkinci şarkı ise Sar… Sar’ın 7-8 yıllık bir yaşı var. Sar’ın finaline kadar Arel Koray hiçbir enstrümana müdahale etmedi. Finaldeki son yirmi saniye için bas gitar ve elektro gitarlar ele alındı.

Üçüncü şarkı, Azınlık Yalnızlığı ise melodi olarak, akor olarak çok ters köşe. Bu yüzden sözlerinin yazılması en uzun süre alan şarkı da bu oldu ama beklemeye değer olmuş… Ayrıca bu parçada ikilinin yakın dostları Ceren Gündoğdu’da back vokal olarak şarkıya eşlik ediyor.

Genel olarak baktığımız zaman Ayrı Mekan Ayrı Zaman hem söz olarak çok farklılık yaratıyor, hem sound olarak istediğinizin fazlasını size veriyor. Bu güzel üçlüyü şimdi dinlemeye ne dersiniz?