Aşkın ve Devrimin Ülkesi Fransa

Nedense Fransa denilince aşk ve Chanel no: 5 kokusu alıyorum. 🙂 Aşk ve tutku dolu hikayeleri içinde barındırdığı gibi zaferleriylede ün salmış bir ülkedir Fransa. Gelin hep beraber bu ülke hakkında bilgiler edinelim, umarım bir gün en büyük aşkınızla tutku dolu bir Fransa turu yaparsınız. 🙂

Fransa Bayrağı

1-Devletin adı Fransa Cumhuriyeti yerel tam adı Republique Francaise. Başkenti Paris, yüzölçümü 674.843 km² dir. Nüfusu ise 66,99 milyon kişidir. (2019)

2- Resmi dili Fransızca para birimi ise Euro ve Franc yönetim biçimi Parlamenter Başkanlık Tipi Cumhuriyet ve Telefon kodu: 33’tür.

3- Avrupa ülkesi olan Fransa’nın Sınır komşuları Andora, Belçika, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Monako, İspanya Coğrafi konum olarak çok şanslı bir ülke desek yeridir. Coğrafi Konumu Batı Avrupa’dır.

4- Ilıman iklimiyle 4 ikliminde hakim olduğu Fransa %30’u ormanlık alanlardan oluşur, kuzeydoğusunda yazları sıcak kışları ise soğuk, kuzeybatısında ılık yazlar, serin kışlarında hüküm sürdüğü okyanus iklimiyle, kışları yarı-karasal iklimi ve güneyinde Akdeniz iklimi hakimdir.  Dağlık bölgelerinde ise Alp iklimi görülür.

5-Tarım potansiyeli yüksek olan Fransa ormancılık, ve sanayi bakımından da gelişmiş bir ülke desek yeridir, Avrupa Birliği tarım sektöründe nüfuslarının 2/3’ü faaliyet göstermektedir. Özellikle üzüm ve buğday tarım ürünleride Fransa kendini göstermekle birlikte tarım ürünlerinde çok çeşitlilik gösterir, bunlar; patates, mısır, arpa, çeşitli türde meyve-sebze ve darı yetiştirmektedir. Bu çeşitliliğin en büyük sebeplerinin başında iklim gelmektedir, önde gelen ürünlerinin başında üzüm gelmesinin doğurduğu sonuç olarak Fransa dünya çapında şarap üretiminde 1. Sırada yer almaktadır. Hayvancılıktan söz edecek olursak Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde küçükbaş hayvancılık yetiştirilir, bunların yanında domuz besiciliği, mandıracılık, sığır yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bordeaux

6- Yeraltı zengiliklerine gelirsek, olan madenleri kendilerine yetmekle birlikte dışarıya da satış yapmaktadır. Fakat bazı maden ihtiyaçlarını dışarıdan da karşılar. Zengin kömür yatakları yanında linyit, boksit, uranyum ve oldukça fazla demir yatakları bulunur, hatta demir bakımından Avrupa’nın en zengin ülkesidir. Bu demir yatakları Lorraine bölgesinde bulunur.Petrol bakımından yetersizdir bu yüzden dışarıdan almaktadır fakat elektirik bakımından ihracat konumundadır. Doğalgaz ihtiyacı da tüm ülkeye pay edilir.

.

Lorraine

7- Tarımdan sonraki en büyük iş kolu sanayidir. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve Japonya’dan sonra gelir. Halkın %40’ı sanayi sektöründe çalışır. Demir çelik üretiminde 4. Alüminyum üretiminde ise dünya ülkeleri arasında önde gelir, ağır sanayinin de geliştiği ülkede otomobil fabrikaları, hava araçları fabrikaları, tersaneler, lastik ve tekstil fabrikaları, elektrik-elektronik alet ve cihaz fabrikaları ve kimya endüstrisi merkezleri gibi oldukça fazla sanayi dalı Fransa’nın kuzey kesimlerine ve büyük şehirler çevresinde yoğunlaşmıştır. Otomobil üretiminde önde gelen markaları Citroen, Peugeot ve Renault’tur. Kozmetik ve tekstil ürünlerinde ise dünya’yı peşinden koşturuyor desek yeridir.

2018 Paris Moda Haftası

8-Belkide çoğumuzun Fransa’nın varlığından haberdar olmasının en büyük sebebi turizimidir, her yıl turizim bakımından oldukça zengin bir kitleye sahip olan Fransa her yıl 60 milyondan fazla turist ağırlar ve turist sayısıyla dünya da 3.dür.2007 yılında gelen turist sayısı ülkenin nüfusundan fazla olmuştur. Turizm faaliyetlerinde Paris ve Akdeniz kıyılarında yoğunlaşmıştır. Fransa da turizm çok gelimiştir’i büyük harflerle yazsak yeridir. 🙂

Gezilecek alanların en başında Paris’te bulunan Eyfel kulesi (şehrin her noktasını görür) gelse de Fransa’nın gotik mimari eseri olan Notre dame Katedrali, 🙁 Şanzelize caddesi, (Parisin en uzun caddesi) Seine Nehri, (üzerinde tam tamına 37 köprü bulunmaktadır.) Disneyland ve benimde gitmek için can attığım o muhteşem müze olan Louvre Müzesi yer alır. Louvre Müzesi Fransız ihtilalinden sonra devlet tarafından açılan ilk müzedir. Müzeyi gezmek için 2 gününüzü ayırmanız gerekir, müzenin en çok bilinen ve rağbet gören eseri Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisasıdır.

Louvre Müzesi

9-Tabiki Fransa sadece Paris’iyle sınırlı kalmıyor, en çok ziyaret edilen şehirlerin başınsa Marsilya, Lyon, Nice, Cannes, Strazburg, Biarritz, Lille, Monako, Normandiya, Saint Tropez, Nantes, Bordeaux, Nantes ve Segovia. Türkiye gibi gezilecek görülecek birçok şehri var 🙂

Strazburg

10- Eğer tutku dolu bir şehirdeyseniz sanat kaçınılmaz olur. Bunun en iyi örneklerindendir Fransa, öyleki Fransada doğmamasına rağmen ömrünün çoğunu Fransada geçiren Picasso.                                                                                                                                            Fransa’daki Arles kasabasında yaptığı eserleriyle ve yaşamıyla dikkat çeken Van Gough, ilk denemeyle bizlere ismini duyuran Montaigne, Madam Bovary’siyle Flaubert, Balzac, Stendhal ve Notre Dame Katedrali’nin yıkılmasının ardından buna dayanamayan Victor Hugo’nun Notre Dame’in Kamburu. Bunca eşsiz sanatçının Fransada yaşaması Nobel Edebiyat ödüllerini en çok alan ülke ünvanını elde ediyor.

Balzac