Aslına sadık kalınmıştır

“Aslına Sadık Kalınmıştır” SALT Beyoğlu’nda!

İlkbahar sergisi “Aslına Sadık Kalınmıştır” 18 Ağustos’a kadar SALT Beyoğlu’nda sanatseverleri bekliyor

Nesnelerin geçmişi birbirine nasıl bağlanır? Sanat eserlerinin bir hayat hikayesi var mıdır? Aslına Sadık Kalınmıştır, temel olarak bu iki sorudan doğmuştur. Soruların cevaplarını arayacağınız, belki de bulacağınız SALT’ın yeni sergisine mutlaka göz gezdirmelisiniz. 22 Mayıs’ta açılan sergi 18 Ağustos’a kadar SALT Beyoğlu’nda ziyaretçi kabul edecek.

SALT’tan Amira Akbıyıkoğlu tarafından hazırlanan sergi Ayşe Umur ve Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun koleksiyonlarından eserler içerir. Aslına Sadık Kalınmıştır, Nancy Atakan, Kader Attia, Handan Börüteçene, Cansu Çakar, Aslı Çavuşoğlu, Mark Dion, Haris Epaminonda, Iman Issa, Laure Prouvost, Pak Sheung Chuen ve Dilek Winchester imzası taşır.

 

Aslına sadık kalınmıştır

 

İki Koleksiyondan 15 Eser

Aslına Sadık Kalınmıştır sergisinde, Ayşe Umur ve Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun koleksiyonlarından seçilmiş 15 esere yer verilmiş. Özel koleksiyonlarda yer almış bu sanat eserlerinin kamuyla tekrar buluşması amaçlanmış ve bu süreçteki “hayat hikayesi” incelenmiştir. İnsanların ve yaşantının aracı olan nesneler, geçmişleri, hikayeleri ve getirdiklerini sergide sanatseverlere anlatacak. Ayşe Umur ve Tansa Mermerci Ekşioğlu’nun özel koleksiyonundan seçilmiş bu eserler birbirinden farklı tarzlara sahip sanatçıların uyarlamasıyla sergide yerini almıştır. Bu nedenle eserlerde birden fazla sanatçının izini görebileceksiniz.

Sergiyi hazırlayan Amira Akbıyıkoğlu, Aslına Sadık Kalınmıştır’ı şu sözler ile anlattı: “Aslında uzun zamandır sosyal bilimlerin tartışması olan nesnelerin de bir hayat hikayesi olduğu konusunu dert edinen ve bu yüzden de sanatçıların maddi kültürlerle girdikleri ilişkileri iyi irdeleyen, etrafındaki nesneleri nasıl kullandıklarını, nasıl düzenlediklerini ve nasıl biçimlendirdiklerini mercek altına alan bir sergi…”

 

Aslına sadık kalınmıştır

Nancy Atakan, Talisman Series (Tılsım Serisi)