CC Net Bili?im Dan??manl?k Hizmetleri

Atatürk Hiç Uçağa Bindi Mi?

Hepimizin bildiği istikbal göklerdedir sözünü söyleyen ve Türk havacılığına onlarca katkıda bulunan Atatürk neden hiç uçağa binmemiştir?

Yazıya Atatürk’ün şu anısı ile başlayalım.

“1910 yılındaydı. Ali Rıza Paşa ile birlikte Fransa’daki Picardie manevralarına davet edilmiştik. Manevra sonunda, daha çocukluk çağında olan uçaklarla gösteriler yapıldı. Bundan sonra, manevraya katılan yabancı subaylardan isteyenlerin bu uçaklara bindirileceği bildirildi. Ben de hemen uçaklardan birine doğru yöneliyordum ki Ali Rıza Paşa bileğimden tuttu ve: “Bilmediğin aş ya karın ağrıtır ya baş” diye beni uyardı. Uçağa benim yerime bir başka ülkeden bir subay bindi. Bu uçak havada bir dönüş yaptıktan sonra düşüp yere çakıldı. Ölümden kurtulmuştum.”

Atatürk’ün bizzat anlattığı bu anıdan anlaşılıyor ki, Picardie manevralarında binmek istediği uçağın yere düşüp parçalanması O’nun psikolojisinde derin bir etki yapmıştır. Atatürk’ün uçağa binmemesinin sebebini bu olayın etkisine bağlayabiliriz.

Bu fotoğraf Atatürk acaba uçağa bindi mi diye düşündürtse de daha sonra öğrenilmiştir ki bu uçak o gün havalanmamıştır muhtemelen Mustafa Kemal Atatürk o gün uçağın içini incelemiş ve daha sonra uçaktan inmiştir.