İzlanda yenilenebilir enerji kaynakları absurdizi.com

Ateşin Buzla, Buzun Ateşle İmtihanı: İzlanda

İzlanda Bayrağı absurdizi.com
İzlanda Bayrağı

İzlanda’nın üçte ikisi ülkenin güneybatısında Reykjavik’te yaşamaktadır. Ülkenin en büyük şehri olan Reykjavik aynı zamanda ülkenin başkentidir. 

Reykjavik absurdizi.com İzlanda
Reykjavik

Avrupa’nın en az nüfuslu ülkesi olan İzlanda 103.000 km2 yüzölçümüne sahiptir .Fakat bu alanın %30’u insanların yaşaması için elverişlidir, nedeni ise aktif yanardağlardır.

Kuzeyinde Arktik Okyanusu ile çevrili olup Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Gröland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Büyük Britanya’nın kuzeybatısında konumlanan bir ada devletidir. 2019 verilerine göre 356.991’dir.

İzlanda konumu absurdizi.com
İzlanda Konumu

Coğrafi konumundan dolayı demiryolu bulunmamaktadır. Avrupa birliği üyesi değildir fakat Avrupa ülkesi olarak kabul edilir.

İzlanda Coğrafi konumu absurdizi.com

Buzun ve ateşin birleştiği İzlanda da volkanik ve jeolojik olarak aktif bir ada olup her yıl turistlerin ilgi odağı olmuştur. Adanın iç kısımlarında lav sahaları ve buzullar içeren bir plato bulunmaktadır. KKD yer almasına rağmen ılık bir iklime sahiptir. Bunun nedeni Körfez akıntılarıdır.  İzlanda’ya bağlı birçok ada kutup iklimine sahiptir. Volkanik ada olmasından dolayı kumsallarda siyah kum görmek mümkündür.

Ateş ve buz absurdizi.com

Adaya ilk insan yerleşimi 874’te kabile reisi Ingólfr Arnarson’ın adaya yerleşmesiyle  olmuştur. Daha sonra Norveç halkı başta olmak üzere İrlanda – Gal halkı, İskoç kökenli halk ve İskandinav halkı adaya göç etmiştir. 1262 senesinde Norveç’in himayesi altına girmiştir.14. yüzyılda da Norveç Danimarka’nın hakimiyeti altına girince İzlanda 1994 de kadar Danimarka’nın bir bölgesi olmuş ve sonrasında İzlanda 44’te bağımsızlığını ilan etmiştir.

İzlanda halkı
İzlanda Halkı

2019 verilerine göre kişi başına düşen GSYİH 66.944,83 USD olan İzlanda’nın 20. Yüzyıla kadar ekonomik faaliyetlerini balıkçılık ve tarıma dayanmaktaydı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gelen Marshall Planı yardımlarıyla ve balıkçılığın sanayileşmesiyle İzlanda dünyanın en zengin ve en gelişmiş ülkeleri arasına girmeyi başardı. İzlanda’nın ihracatının %70’i balıktır.

Svartıfoss Şelalesi absurdizi.com
Svartıfoss Şelalesi

İşsizlik oranı %0, aydın oranı %100’dür. 2007 yılında yaşanabilecek en iyi devlet ilan edilmiştir. En gelişmiş ve en zengin ülkedir. Ordusu yoktur yalnızca ulusal polis teşkilatı vardır. İzlanda da en fazla yaşayan yabancı Polonyalılar ve Danimarkalılardır. 

İzlanda polisi absurdizi.com
İzlanda Ulusal Polis Teşkilatı

İzlanda, demokratlık ve toplumsal eşitlik konularında örnek ve lider bir ülkedir. Tarihte bilinen ilk parlamento 930 yılında Vikingler tarafından kuruldu yani İzlanda da 1100 yıldır demokrasi vardır.

 Althing İlk Parlamento

İzlanda 861 yılında Norveç halkı tarafından keşfedilmiş ve Norveç’ten gelen Vikingler adaya yerleşmiştir, yani birçok İzlandalının soyu 9. ve 10. yüzyılda gelen Viking  halkına dayanmaktadır.

vikingler absurdizi.com
Vikingler

Dünya’nın ilk kadın başkanı İzlanda da seçilmiştir. 

Vigdis Finnbogadotti absurdizi.com
İlk Kadın Başkan Vigdis Finnbogadottir

Yenilenebilir enerji kaynaklarından çok sık yararlanan İzlanda neredeyse tüm ihtiyacını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamaktadır.  

İzlanda yenilenebilir enerji kaynakları absurdizi.com

9. yüzyılda Vikinglerin getirdiği atlar İzlanda’nın simgeleri haline gelmiştir. Atların İzlandadan dışarı çıkması kesinlikle yasaktır.  

At absurdizi.com
İzlanda Atı

10.000 den fazla şelalesi olan İzlanda’nın en meşhur şelalesi Gullfoss’tur.

Gullfoss Şelalesi İzlanda absurdizi.com

İzlanda ordusu olmadan NATO’ya tek üye devlettir.