absurdizi.com avustralya kanguru

Avustralya Hakkında Bilinmesi Gereken 12 Bilgi

avsutralya absurdizi.com

1- Resmi adı Avustralya Milletler topluğu olan ülke’nin başkenti Kanberra’dır.

avustralya hakkında bilinmesi gerekenler

2- Hint ve Büyük Okyanus arasında uzanan ve güney yarım kürede yer alan hem kıta hem de bir ülkedir.

avustralyanın komşuları absurdizi.com

3- Tüm kıtayı kaplayan Avustralya’nın komşuları Doğu Timor, Yeni Gine, Vanuatu, Endonezya,  Solomon Adaları, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda’dır.

avustralya hakkında 15 bilgi absurdizi.com

4- Şehirleşme oranı yüksek olan ülkede nüfus doğuda toplanmıştır. 8.617.930 km2 karada, 90,920 km2  suda olmakla birlikte Dünya’nın 6. en büyük ülkesi yapar.

avustralya hakkında 15 bilgi

5- Avustralya yıl içinde nemli dönemler yaşarken kurak dönemlere de rastlanır, Tropikal iklime sahip olan ülke güney batısında da Akdeniz iklimini yaşar. Okyanusta oluşabilecek dalgalanmalar ve rüzgar hareketleri gün içerisinde havada ani değişimlere sebep olur. Yaz ayları ise aralık, ocak ve şubat aylarında görülür.

avustralya hakkında 15 bilgi absurdizi.com 15

6- Halkın büyük bir kısmı Hristiyan’dır. Avustralya’nın resmi bir dini yoktur, Hristiyanların büyük çoğunluğu Katolik’tir. Geriye kalan nüfus ise hiçbir dine mensup değildir.

Saints Mary and Joseph Catholic Cathedral absurdz.com
Saints Mary and Joseph Catholic Cathedral

7- Dünyanın 6. En büyük ülkesi olan Avustralya Amerika’dan biraz daha küçük olmasına rağmen nüfusu 24,140,800 (Vikipedi) kişidir.

absurdizi.com avustralya nüfusu

8- Bir ada ülkesi olan Avustralya dünyada en çok yün üreten ülkeler arasına girmektedir. Bunun temel nedeni ise en çok koyunun bulunduğu ülkelerden biri olmasıdır.

avustralya yün absurdizi.com

9- Hayvan çeşitliliğinin yoğun olduğu ülkede Kangurular ülkenin simgesi haline gelmiştir. Koala da bilinen hayvan türlerinden biridir.  Dünya’nın başka yerlerinde bulunmayan türlerinde yoğun olduğu bu ülkede hayvan haklarına ciddi bir titizlikle yaklaşılmaktadır. Doğal hayvan yaşamıyla insan yaşamının birlikte sürdürüldüğü hayvan cinayetlerinin ve tecavüzlerin neredeyse hiç olmadığı bu ülkede sokaklarda sürüngenleri rahatça gezdiği görülmektedir. Başta koalalar olmak üzere koruma altına alınan hayvanlarda vardır. Öyle ki insan nüfusundan fazla kanguru nüfusu ağır basmaktadır, 50 milyona yakın kangurunun ülkede olduğu tahmin edilmektedir.

absurdizi.com avustralya kanguru

10- Avrupalılar gelmeden önce ülkeye ilk yerleşim sağlayan aborjinler hala kültürlerini sürdürmektedir. 75 bin yıl önce Afrika kıtasını terk edip 40 bin yıldır Avustralya’da yaşamlarını sürdürmektedir. Kıtayı ilk Hollandalılar keşif etmesine rağmen yerleşim sağlanmamıştır. Daha sonralarda İngilizlerin keşif edip ülkeye mahkumlarını yollamıştır yani bu demek oluyor ki halkın geçmişine bakınca nüfusun bir kısmı katil ve hırsızlardan da oluşmaktadır ama buna rağmen dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasına girmektedir ve ülkede eğitim yetenekler doğrultusunda verilmektedir. Ülkede 38 devlet üniversitesinin 15’i dünyanın en iyileri arasındadır.

avustralya aborjin absurdizi.com

11- Dünya’nın yedi harikasından biri olan Great Barrier Reef  Avustralya’da bulunmaktadır.

Great Barrier Reef absurdizi.com

12-Böyle büyük bir ülkenin madenlerinden söz etmezsek olmaz başta petrol olmak üzere nikel, boksit, bakır, kalay, demir yatakları, gümüş çinko, elmas, doğal gaz, uranyum, kurşun, mineraller ve tungsten de bulunmaktadır.

SÜPER PİT MADENİ, AVUSTRALya absurdizi.com
SÜPER PİT MADENİ, AVUSTRALYA

Yolunuzun bir gün düşmesi dileğiyle 🙂