Ayla Dikmen-Anlamazdın

Buram buram nostalji kokan, bizleri eski zamanlarda yolculuğa çıkaran bir şarkı bu. Issız Adam filmiyle tanıdık çoğumuz bu şarkıyı.

“Sevilirken bilmedin mi,
Ben söylerken gülmedin mi?”

Bu şarkıyı her dinlediğimde bana bir sitem şarkısı gibi gelmiştir. Çok büyük bir aşka sitem…

“Falımızda hasret var,
Ayrılık var, demedim mi?”

Aslında her şeyi en baştan biliyor gibi ama bunu kabullenmek istemezmişiz gibi. O ayrılığın bir gün kapıya gelip seni o kapıdan sonsuza kadar çıkaracağını biliyorsun ama bunu düşünmek istemiyorsun.

“Anlamazdın, anlamazdın.
Kadere de inanmazdın”

Kader gayrete aşıktır derler. İnsanlar birbirlerini anlamak için gayret etmezlerse avuçlarının içerisinden bir gün gelir kayıp giderler.

“Hani sen, acı veren,
Kalpsizlerden olamazdın?”

Bu soruyu kaç kez sormuşuzdur kim bilir. Bir cevap bile alamamışızdır. Zamanında insanlar, birbirlerine birçok söz verirler ama bir gün gelir o sözleri söyleyenler onlar değilmiş gibi giderler.

“Dilerim ki mutlu ol sevgilim.
Ben olmasam bile hayat gülsün sana”

Bazen insan karşısındaki insan bırakıp gitse de yine de mutlu olmasını ister. Artık yollar ayrılsa da yine de o yollarda taşa takılıp düşmesini istemez. Dizleri kanamasın ister.

“Günahım boynunda,
ağlayan bir çift göz bıraktın arkanda.”

Ne kadar da güzel bir şekilde tercüman olmuş bu şarkı duygularımıza. Bizim söylemediklerimizi söylemiş. Acıyı, sitemi ve aşkı iliklerimize kadar hissettirmiş. Zaman geçtikçe üstüne değer kata kata gelecekte bile unutulmayacak şarkıların başında geliyor bence.

Keyifli dinlemeler. 🙂