Bangladeşli Sanatçı Morshed Mishu’nun “KEŞKE BÖYLE OLMASAYDI” Dileğiyle Yaptığı Çalışmalar

MORSHED MİSHU

Dünyanın her köşesinde ayrı bir acı var. Son yıllarda yaşanan bu acıların ve gözyaşlarının çoğuna ülkemiz coğrafyası ve inancımız sebebiyle oldukça yakınız. Bangladeş’li sanatçı Morshed Mishu kaleminin ve güzel ruhunun verdiği güç ile kararan Dünya’mızı renklendirmeye çalışmış.

Bodrum’da 2 kaçak faciası birden meydana geldi. İki faciada toplam 11 kişi can verdi, 5 kişi ise kayıp… Lastik bottan denize düşen kaçaklar arasında 3 yaşındaki Aylan da vardı.

 

Bilinir ki: Bir fotoğraf binlerce söze bedeldir. Yaklaşık 20 yıl önce Dünya,benzer bir çocuk fotoğrafını tartıştı. Fotoğraf Dünya’nın en prestijli ödülü Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü. Fotoğrafı çeken gazeteci Kevin Carter ”Yardım görevlisi değilim sadece fotoğrafçıyım,üstelik bulaşıcı hastalıklar sebebiyle kimseye dokunamamız konusunda uyarılmıştık” diyerek kendisine gelen tepkilere cevap verdi. Çekilen fotoğraftan kısa bir süre sonra Kevin Carter intihar etti.

Doğu Guta’da kardeşine oksijen verirken,kendi hayatını kaybeden abla.Çocuklar uyurken susulur,ölürken değil!

Joe O’Donnell, Amerikan Ordusu tarafından atom bombasının zararlarının belgeleştirilmesi için Japonya’ya gönderilmiş genç bir fotoğrafçıydı. Eylül 1945’ten itibaren 7-8 ay boyunca bomba sonrası Japonya’daki yaralı, ölü ve yetim kalmış birçok insanın fotoğraflarını çekti. Bir fotoğrafçı olarak bazı anlarda duygularını gizlemesi gerekiyordu fakat o bu fotoğrafları çekerken kimi zaman duygularına yenik düşüp çok duygulandığı anlar oldu. Yakınlarının aktardığına göre, bu fotoğraf da çektiği fotoğraflar arasında onu en çok etkileyen fotoğraf oldu. Fotoğraftaki büyük çocuk, sırtında kardeşinin naaşını taşıyarak onu ölülerin yakıldığı alana götürmekle görevliydi. Cesur durmaya çalışıyordu fakat kim bilir içinde ne fırtınalar kopuyordu Japon çocuğun.

1972 Vietnam savaşından.
köylerine napalm bombası atıldığı için kaçışan çocuklar. ortadaki, bomba yüzünden yanan elbiselerini çıkarıp çırılçıplak koşmak zorunda kalan kız çocuğu şimdi BM iyi niyet elçisi…