Barış Manço’suz 22 Yıl…

Türk müziğinin efsane isimlerinden Barış Manço’nun aramızdan ayrılışının 22. yılında Barış Manço’yu sevgi ve özlemle anıyoruz.

Hayatımızda bir kere de olsa da Barış Manço’nun Gülpembe’sine, Kara Sevda’sına, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’sına, Domates Biber Patlıcan’ına eşlik etmiş hatta ezberlemişizdir.

Yaptığı şarkılarıyla, sunduğu programlarıyla, farklı tarzıyla adından söz ettirmiş, milyonların kalbinde taht kurmuş ve 7’den 70’e hitap etmiş bir sanatçıydı Barış Manço.

Türk müziğinin efsane ismi Barış Manço kimdi?

Bariş Manço & Moğollar - İşte Hendek İşte Deve / Katip Arzuhalim Yaz Yare Böyle

2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da doğmuştur.

Müzisyen, besteci, şarkıcı, aranjör, oyuncu, söz yazarı, TV programcısı, sunucu, ressam, koleksiyoner, gezgin…

BARIŞ MANÇO

Bir zamanlar Türkiye’de fırtınalar estiren Anadolu Rock türünün de kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken 1958 yılında ilk kez sahneye çıkmış ve o zamandan bu yana, Türk Sanat Dünyası’nın temel taşlarından biri olarak grubu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte Türkiye’de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler vermiştir. 200’ün üzerinde kendine ait olan bestesi vardır ve 12 altın, 1 platin ödül sahibidir. Ve şarkıları farklı dillere de uyarlanarak farklı şarkıcılar tarafından seslendirilmiştir.

Barış Manço hayatı

Sunuculuk kimliği ile de tanınmış Barış Manço 1988 yılında TRT1’de yayınlanan ‘7’den 77’ye ‘ isimli program ile tüm Türkiye’nin ve çocukların sevgisini kazanmıştır.

BARIŞ MANÇO - NICK THE CHOPPER PLAK

Barış Manço, belgeselcilik alanında da oldukça bilgi sahibi olmakla beraber, 5 kıtada 100’den fazla yeri keşfetmiş ve gezgin kimliği ile de hafızalarda yer edinmiştir.

Yükseköğrenimini Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlamıştır. Barış Manço, ‘Mançoloji’ isimli albümünü dinleyicisiyle buluşturamadan, 1 Şubat 1999’da evinde vefat etmiştir. Kadıköy’de bulunan evi ise müzeye dönüştürülmüştür.

BARIŞ MANÇO - HAL HAL PLAK

Daha önce Barış Manço dinlemediyseniz dinlemenizi öneriyor ve eğer dinliyorsanız da bugün O’nu yad edelim diyerek şarkılarını bırakıyorum.