Batu Akdeniz’in Yeni Teklisi “Katiller Cenazede” Yayında!

Türkçe rock müziğin yetenekli ismi Batu Akdeniz pandemi döneminde hayatını kaybeden ve geçim sıkıntısı yaşayan müzisyenlere adadığı yeni teklisi “Katiller Cenazede”yi tüm dijital platformlardan dinleyiciyle buluşturdu.

Katiller Cenazede, içinde bulunduğunuz dönemin, düzenin ve sistemin bizi hem toplumsal hem de kişisel olarak nasıl sıradanlaştırdığını ve pasifize ettiğini anlatan protest bir rock parçası. Şarkı çok yüksek bir sesle bu olumsuz duruma karşı çıkarken bir özeleştiri yapmayı da ihmal etmiyor. 

Ortasında epik bir rock solosu bulunan Katiller Cenazede, Batu Akdeniz’in tenor vokalleri, yüksek gitarları ve kendine has modern – retro rock karışımı sound’uyla birleşip etkisi çok güçlü bir marş olarak karşımıza çıkıyor. 

Söz ve müziği kendisine ait olan çalışmada Batu Akdeniz’e aranje, kayıt ve mikste Bulut Gör ve Uğur Karaman, kayıt asistanı olarak Metin Yazıcı eşlik ediyor. Elektro gitarda yetenekli müzisyenin yanında Che Mutko Akça yer alırken şarkının bas gitarında Aslan İstepanov, klavyede James Taylor, davulda yine Bulut Gör’ün imzasını görüyoruz. Youtube’da yayınlanan lirik video Onur Naci Öztürkler’e fotoğraflar Emre Ergenç ve Serkan Tuna’ya ait.

Genç rock sanatçısı, şarkısını pandemi koşulları sırasında hayatını kaybeden müzisyenlere adıyor. Şarkıyı bir de Batu’nun sözleriyle duyalım:

Sıkıldım. Her gün kötü bir haberle uyanmaktan sıkıldım. Bununla ilgili bir şey yapamamaktan da sıkıldım. Bir genç olarak kendimi mahcup hissediyorum. Müzisyen olarak da hissetmek istemedim belki de ve Katiller Cenazede’yi yazdım. Şarkının bana göre iki anlatısı var. Dinleyen kişinin o sıradaki ruh haline göre hangisini daha çok duymak isteyeceği ise ona kalmış..

Birincisi, gerek içerisinde bulunduğumuz coğrafya gerekse siyasal iklim itibariyle geleceğe dair umutlarımızın tükenişi, her gün daha kötü bir sabaha uyanmak ve bununla ilgili hiçbir şey yapamayacağımız hissiyatı. Bu hissiyatın bizi yavaş yavaş uyuşturduğu hissi ve istemeyerek de olsa bu düzenin bir parçası haline gelmemiz. Özeleştirim burada devreye giriyor.

İkincisi ise her gün biraz daha değişen ve bencilleşen dünyanın yarattığı ikiyüzlülük, çizdiği sahte rol modeller ve günlük hayatta karşımıza çıkan çirkin karakterlerin hayatlarımızda yaşattığı tahribat..

Bu iki anlatının ortak noktası ise, böyle hissetmemizin sorumlularının gözümüzün içine bakarak yalan söylemeleri ve bunların tam karşısındaymış gibi gözükmeye çalışmaları.  

Rock ‘n’ Roll’un gücüne inanıyorum. Söyleyeceklerimi hiç olmadığı kadar sert ve yüksek söyledim bu kez, yine rock ‘n’ roll’un yardımıyla

Katiller Cenazede’yi pandemi döneminde başta hayatını kaybedenler olmak üzere, geçim sıkıntısı çeken müzisyen arkadaşlarıma adıyorum

Son zamanların en iddialı yeni nesil rock parçalarından biri olan Katiller Cenazede’nin kaydı Ankara’da Mirage Stüdyoları’nda gerçekleştirildi. Yayınladığı 2 EP ve teklilerle Türkçe rock’ın en güçlü genç temsilcilerinden olan Batu Akdeniz, sonbaharda yayınlayacağı ilk uzunçalar için geri sayıma Katiller Cenazede ile devam ediyor. 

Masumiyet ölmüş yine,

Katiller Cenazede,

Gitmeye hiç yok yüzüm

İstesem de..

Çözülmez bir bilmece

Yarattılar gündüz gece,

İçinde kaybolmuşum

Bilmesem de…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir