kk. dick absurdizi

Bilimkurgu Tavsiyesi: Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?

Androdiler Elektrikli Koyun Düşler Mi? Philip K. Dick’in bilimkurgu türündeki romanlarından bir tanesi. Peki bu romanı neden bu kadar tutuldu? Kitabı ana hatları ile anlattık.

Philip K. Dick tarihin şüphesiz en iyi bilim kurgu yazarlarından birisi. Delilik denilebilecek bir seviyeden yazılar kaleme alan eşsiz bir yazar. Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? de yazarın göz dolduran kitaplarından birisi. Kitap zaman olarak 3. Dünya savaşı sonrasında geçiyor. Dünya radyoaktif bir etki altında çürümeye mahkûm durumda bulunmakta. Bu çürümeden en çok etkilenen de tabii ki yeryüzündeki canlılar. Hayvanların çoğunun türü yok olmuş, yok olmayanlar türler de bir servet değerinde. İnsanlardan ise ‘özel’ olanlar dışındakiler dünya dışı kolonilere göç etmiş durumda, ‘özel’ veya tavuk kafalı olarak adlandırılan, radyoaktiflikten zarar görmüş insanlara dünya dışına göç etme hakkı tanınmadığı için bunlar dünyada ölümlerini beklemekteler.

Devlet tarafından dünyadan giden insanlara ise bir android robot tahsis edilmekte. Bu android robotlar usta işi olup insanlarla hiçbir farklılıkları yok. Bir android ile insanın ayırt edilmesi son derece zor. Bu androidler zaman içerisinde daha iyi bir hizmet için geliştirilmekte ve her yeni tür androidin insanlara benzerliği artmakta. Bu tarz, türü fark etmeksizin, androidlerin dünyaya yasa dışı giriş yapması sonucunda bunların avlanması veya kitaptaki ifadeyle ‘emekli edilmesi’ gerekiyor. Bu işi de polis departmanlıklarına bağlı kelle avcıları yapıyor. Romanın kahramanlarından birisi de bu kelle avcılarından Rick Deckard.

Rick Deckard, evli ve bir elektronik koyun sahibi işinde bir numara olmasa da iyi bir kelle avcısıdır. Rick’in en büyük hayali ise para biriktirip kendisine gerçek bir koyun almak. Bu hayalini gerçekleştirmek için nexus 6 türündeki androidlerin dünyaya kaçması bir fırsat oluyor. Her nexus 6 ölümünde 1000 kredi alacak olan Deckard için dolu dolu bir gün başlıyor.

Kitap aynı zamanda her bilim kurgu sinema izleyicisinin bildiği Blade Runner filminin de ilham noktası.

Blade Runner fragmanı;