Bilimsel Olarak Anksiyeteyi Azalttığı Kanıtlanmış 10 Şarkı

Müziğin iyileştirici bir gücü vardır. İnsanları birkaç saatliğine dertlerinden uzaklaştırma gücüne sahiptir.

Elton John

Müziğin dünya üzerindeki birçok insanı hayatının bir döneminde en az bir kere etkilediğini söyleyebiliriz.

Bugüne dek yürütülmüş pek çok çalışma müzik ve duygular arasında bir ilişki olduğunu kanıtlıyor. Bazı şarkılar bizi sinirlendirirken bazıları üzüyor bazıları ise bizi mutlu ediyor. Hatta bazı şarkıların terapötik özellikleri var ve bunlar kaygıyı azaltabiliyor.

Öyleki İngiliz bilim insanları yaptıkları geniş çaplı bir araştırma sonucu bazı şarkıların kaygıyı ve dolayısıyla stresi azalttığını kanıtlamıştır. Bu şarkılardan 10 tanesini de çalışmanın sonucu olarak açıkladılar.

İşte müziğin iyileştirici gücünü ortaya koyan şarkılar.

10. Rue Du Soleil – We Can Fly

Kadrosunda Türk müzisyen Yavuz Uslu’nun da bulunduğu elektronik müzik grubu Rue Du Soleil, 1999’dan beri dinlendirici müziklerin ağırlıkta olduğu müzikler yapmaktadır.

9. Mozart – Canzonetta Sull’aria

Mozart’ın Canzonetta Sull’aria adlı bestesi, Figaro’nun Düğünü’nün perdesinden kısa bir düet. Obua ve telli çalgılar kullanılarak çalınıyor. Bu eser ayrıca 1994 tarihli The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) filminde kullanılmıştır.

8. Adele – Someone Like You

Belki de bu listede nerdeyse herkesin bildiği ve Adele’in en popüler şarkıları arasında yer alan ‘Someone Like You’ dinlenildiğinde hüzünlü bir etki bırakmasının yanı sıra dinlendirici ve yatıştırıcı bir etkiye de sahiptir.

7. All Saints – Pure Shores

1999 ve 2000’li yılların unutulmayan All Saints’in şarkısı olup The Beach adlı filmde de kullanılan müzik içerdiği sözlerle insanda değişik duygular bırakmasının yanında; insana rahatlık, huzur veren ve dinlendirici etkisi olan bir şarkıdır.

6. Barcelona – Please Don’t Go

Piyano temelli bir indie rock grubu olan Barcelona’nın huzur verici, dinlendirici ve deyim yerindeyse hipnoz etkili şarkısıdır.

5. Coldplay – Strawberry Swing

Coldplay’in 2008 çıkışlı şarkısı olup çoğu kişiye göre umut ve yaşam verici bir şarkı olarak değerlendirilen ‘Strawberry Swing’ dinlendirci etkisiyle insana huzur verir.

4. Enya – Watermark

Watermark şarkısı ilk çıktığında, Warner Music UK’in yapımcısı Rod Dickens’ i adeta büyülemiş ve Dickens bu şarkı ile daha iyi uyuyabildiğini söylemiştir. Watermark’ta kullanılan sesler 200 kez üst üste getirilmiş olup Enya’nın sesinin, hipnotik ve uyarıcı seslerle bir araya gelmesi sonucunda şarkı oluşturulmuştur.

3. DJ Shah – Mellomaniac

DJ Shah’ın Mellomaniac şarkısı da anksiyeteyi hafifleten şarkılardan biridir. Mindlab’da yapılan deneyler kalp atışlarını %27’ye kadar yavaşlattığı ve hatta kronik ağrı üzerinde ağrı kesici etkisinin olabileceğini gösteriyor.

2. Airstream – Electra

1. Marconi Union – Weightless

İngiltere’deki Ses Terapisi Akademisi araştırmalarına göre; ‘Dünyanın En Rahatlatıcı Şarkısı’, Manchesterlı ‘Marconi Union’ grubunun Weightless adlı parçasıdır. Açıklamada, bu şarkıyı dinlemek; oturup çay içmekten, masaj yaptırmaktan ya da fiziksel ve zihinsel olarak rahatlamanızı sağlayan herhangi bir aktiviteden daha etkili olduğu belirtilmiştir.

Şarkılara daha kolay ulaşabilmeniz adına sizler için Spotify playlistini hazırladım. İyi dinlemeler.