Bir İntihar Hikâyesi: 13 Reasons Why

13 Reasons Why yani “Ölmek İçin 13 Sebep” isimli dizi Jay Asher’in aynı isimli romanından hazırlanmıştır. Bir intihar hikâyesidir. Fakat bana göre aslında bir cinayet.

Ana karakter olan Hannah Baker intihar etmeden önce önlü arkalı 7 kaset doldurmuştur. Bu önlü arkalı 7 kasette aslında 13 kişi ile ilgili hikâyeler gizli. Bu 13 hikâye Hannah’ın 13 adet intihar sebebini anlatıyor. Bir nevi katillerinin hikâyesini…

Bu kasetlerde öyle şeylere tanıklık ediyoruz ki bu kadar da olmaz diyoruz. Bir nevi Hannah’ın hayatında yolculuk yapıyoruz. En çokta bu kasetlerde zorbalıkla karşılaşıyoruz. İntihara sürükleyen kişilerin yanında sessiz kalanlarda bulunuyor. Hannah bu intihardan vazgeçmek için son bir şans veriyor kendine ama ne yazık ki hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor.

Ben bu diziyi izlediğimde nasıl ya dedim. Nasıl insanlar bunca olan şeyin karşısında bu kadar da sessiz kalabiliyor, nasıl böyle şeyler yapabiliyorlar birbirlerine?

Bu dizi ne kadar klasik gençlik dizisi gibi dursa da izlemeye başladığımızda öyle olmadığını gösteriyor bizlere. Diziyi izledikten sonra artık etrafınızda olan bitenlere farklı bir gözle bakmaya başlayacaksınız. Acaba benimde çevremde bu şekilde olan var mı diye etrafınıza daha dikkatli bakacağınıza eminim.

Ne olursa olsun etrafınızda olanlara karşı asla sessiz kalmayın. Çünkü sen susarsan bir sonraki sefer onun yerinde sen de olabilirsin. Bunu hiçbir zaman unutmamak gerek.