Bir TRT Dizisi: Sevda Kuşun Kanadında

Tüm dünyada “68 Kuşağı” olarak nitelendirilen gençlik hareketinin Türkiye’de yaşanan boyutunu, siyasi olayların toplum üzerindeki etkisini bir sevda öyküsü üzerinden anlatan bir dizidir. Nisan 2016’da başlayan bu dizinin baş rollerini Sevtap Özaltun ve Murat Ünalmış paylaşıyor. Ufuk Bayraktar ve Yavuz Bingöl de dizi kadrosunda yer alıyor.

Dizide sağcı solcu çatışmalarına, ülkenin egemen güçlerinin iki kanadı da kışkırtmalarına, bir grup gencin ise bu olayların dışında kalmaya çalışmalarına çok fazla şahit oluyoruz.

Her ne kadar konu, bir sevda öyküsü üzerinden anlatılıyor desek de aslında birçok sevda filmde yer alıyor. Başlıca olarak Arif ve Arif’in babasının katili olan Zafer’in kızı Tümay arasında yaşanan aşk. İlk bölümlerde Arif ve Tümay’ın birlikteliği, Tümay’ın babası Zafer’in Arif’i öldürmesiyle sonlanıyor.

Diğer bir çok sevilen ikili ise Ömer ve Filiz. Ufuk Bayraktarın canlandırmış olduğu Ömer karakteri ülkücü grupların ”reis” diye adlandırdığı bir karakter. Filiz ise İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat okuyan bir genç kız. Ömer ve Filiz’i de ilerleyen zamanlarda bir çok zorluk bekliyor olacak.

Aynı zamanda dizide tarihi, önemli şahsiyetlere de yer verilmiştir. Necip Fazıl Kısakürek, Necmettin Erbakan, Deniz Gezmiş bu şahsiyetlerden birkaçıdır.

Dizinin jenerik müziğini Cem Karaca’nın aynı isimde(Sevda Kuşun Kanadında) olan şarkısı oluşturuyor.

İzlediğiniz takdirde 60-70 yıllarında yaşanan olayları anlayabileceğiniz, edebiyata ve sevdaya dair izler bulabileceiğiniz, benim kanaatimce güzel bir dizi.

İyi seyirler dilerim!