Bir Zamanlar Quentin Tarantino

My Best Friend’s Birthday-1987

Bu yazımda Quentin Tarantino’nun ilk film(ler)inden bahsetmek istiyorum. Dokuzuncu filmi, Bir Zamanlar Hollywood’da, bu hafta vizyona girecek Quentin Tarantino ilk uzun metrajı ‘’En İyi Arkadaşımın Doğum Günü’’nü 32 yıl önce çekti.  1987 senesinde çekilen filmin laboratuvarda çıkan bir yangın sırasında büyük bir kısmı yandı. Daha sonra normal süresi 70 dakika olan bu filmden kurtarılan 36 dakikalık bir kısım yayınlandı.  Bu kısımda genel hikaye hakkında bir yorum yapmamız doğru olmayabilir. Fakat Tarantino’nun kendine has mizahı, karakterleri ve karakterlerine anlattırdığı küçük hikayelerin ilk filminde de mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Reservoir Dogs – 1992

‘’En İyi Arkadaşımın Doğum Günü’’ adlı ilk uzun metraj film denemesi bir kazaya kurban giden Tarantino’nun  ilk filmi 1992 senesinde yazıp yönettiği Rezervuar Köpekleri sayılır. Bu film ayrıca Tarantino’nun sektörde hem ismini duyurması hem de kendine has tarzının oluşması yolunda önemli bir filmdir.

Rezervuar Köpekleri, yönetmenin ve oyuncu kadrosunda bulunan Harvey Keitel’in parasıyla çekilmiş bir filmdir. Bir milyon dolara mal olan film, Amerika’da beklenen etkiyi yaratmamış ve gişede istenen geliri getirmemiştir. Fakat Sundance Film Festivali’nde gösterilen film Avrupa ülkelerinde oldukça başarılı bir grafik çizmiş, hem kendi yolunu hem de yönetmenin yolunu açmıştır.

Once Upon A Time in… Hollywood – 2019

Rezervuar Köpekleri filminin ilk gösteriminin üzerinden 27 yıl geçmiş ve Quentin Tarantino 9. filmi ile bugün itibariyle tekrardan seyircisi önüne çıkıyor. Daha önce onuncu filmini çektikten sonra anlatacak hikayesi olsa bile daha film yapmayacağını söyleyen yönetmenin bu sondan önceki filmini seyretmenizi tavsiye ederim. Çünkü artık bu tarz insanlara dünya üzerinde daha az rastlanıyor, işini layıkıyla yapan insanlar. Şimdiden iyi seyirler diliyorum ve sözü filmin son paylaşılan kısa fragmanına bırakıyorum:

  • Kaynakça:
  • https://medyaveiletisim.kulup.tau.edu.tr/rezervuar-kopekleri-yorum
  • https://www.bagimsizsinema.com/rezervuar-kopekleri-reservoir-dogs.html
  • https://onedio.com/haber/sinemanin-yaramaz-cocugu-quentin-tarantino-dogruladi-yalnizca-iki-film-daha-yapacak-721018