Bu Dünyadan Bir Hayalperest Geçti! The Beatles Grubunun Efsane Üyesi John Lennon’nın Hayatı, Büyük Aşkı ve Suikastı

Asıl adı John Winston Ono Lennon İngiliz müzisyen ve aktivistir. John Lennon, 9 Ekim 1940’ta Birleşik Krallık’ın Liverpoll kentinde dünyaya geldi. Birer işçi olan anne ve babası Lennon iki yaşındayken boşandılar. Teyzesi ve eniştesi tarafından büyütülen Lennon, annesini ancak lise çağında tanıyabildi. Annesi 1958 yılında trajik bir kaza sonucu öldü. 1955’te teyzesi ona ilk gitarını hediye etti. Bu sırada Paul McCartney’le tanıştı. Şubat 1958’de Paul McCartney, George Harrison’ı Lennon’a tanıttı. Daha sonra yakın arkadaşı Stu Sutchliffe basçı olarak gruba katıldı ve grubun adının The Silver Beatles olmasını önerdi. Temmuz 1960’ta grubun The Silver Beatles olan adı The Beatles adına çevrildi. Bir yıl sonra da Ringo Stargruba katıldı. Grubun ilk 45’liği olan  Love Me Do Ekim 1962’de piyasaya çıktı. The Beatles ile dünya çapında başarılar kazanıp bazı eleştirmenler tarafından dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirildi.

Grup en zirve dönemlerini yaşarken Lennon büyük aşkı Yoko ile tanıştı. Bu aşk grubun sonunu getirdi. Sebebi ise grubun bazı kuralları vardı, stüdyoya eş ya da sevgili girmeyecek ve yapılan müziğe karışılmayacak. Lennon kendi koyduğu kurala uymayarak Yoko’yu sürekli stüdyoya getirdi, yoko ise yapılan her müziğe karıştı, bir süre sonra grup üyeleri isyan etti ve Lennon kendi isteğiyle gruptan ayrıldı.

Grubu yıkan kadın olarak bilinen Yoko avangard sanatla uğraşıyordu bunu etkileri Lennon’nın müziklerinde açıkça görülmeye başladı, bir etkilenme olduğu aşikardı. Hemen arkasından o müthiş şarkı ortaya çıktı. İmagine adından günlerce sçz ettirdi. O günden sonra Lennon artık insanların gözünde hayalperest olarak anıldı. Şarkı büyük yankı uyandırdı, çok beğenildi. Hemen hemen bütün kliplerinde Yoko’yu görmek mümkündür. Nasıl bir aşk dedirtiyor insana:)

”Imagine all the people , living for today…”

Bunca başarı, bunca yaşanmışlığın ardından Rock tarihinin en acı günü geldi çattı. 8 Aralık 1980’de New York’ta yaşadığı Dakota binasının önünde 4 kurşunla yere serildi. Katili Chapman’in Beatles hayranı olduğu söylentileri vardı. Lennon vurulduğu anda yanına yaklaşan polis memuru aldığı yaranın bilincini etkileyip etkilemediğini kontrol etmek için adını sorduğunda, “Ben John Lennon, Beatles’ın John Lennon’u” yanıtını verdi.

Katilin sorgusunda bunu neden yaptığı sorulduğunda ünlü olmak için böyle bir yol seçtiğini söyledi. Defalarca pişmanlığını dile getirse de müebbet almaktan kurtulamadı. İşin ilginç yanı ise Chapman saatler önce onun bir hayranı gibi yanına gidip imza ister ve Lennon ona başka bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sorar. Chapman ise teşekkür edip yanından ayrılır.

Arkasında perişan olmuş birçok hayranını bıraktı. Adına filmler yapıldı, belgeseller çekildi. Şüphesiz ki hem eleştiri topuna tutulup yaptığı her hareketi göze batan hem de bu kadar sevilen bir müzisyen daha dünyaya gelmemiştir. Arkasında sayısız albüm ve hit parça bırakan Lennon yaşasaydı bugün 80 yaşında olacaktı. Bugün ölümünün 40. yılı ve ben size bir efsaneyi hatırlatmak istedim. Şimdi sizleri en sevdiğim şarkısıyla baş başa bırakıyorum.