Bulutlara Uzanan Bir Yaşam Öyküsü Barış Akarsu

 

En çok sevdiğimiz insan kendimize benzettiğimiz insandır.

Aslında bu konu , Denizden gelip yıldızlara uzanan bir yolculuğun öyküsüdür.

Amasra’nın Hırçın dalgasına…

22 Haziran 1979′ da Bartın ilinin Amasra kasabasında dünyaya geldi Barış Akarsu.Babası Selahattin Bey annesi Hatice Hanım ve kardeşi Nesrin akarsu. Deniz’den geliyordu ve yıldızlara koşuyordu, o bu ülkede gönüllere taht kuracak sürmeli gözlü Barış Akarsu olacaktı. 1979 yılı UNESCO Dünya Çocuk yılı olduğu için, babası Selahattin Bey adını barış koymuştu, taşıdığı bu adın sorumluluğunu ilerleyen zamanlarda yerine getirecekti. Adı gibi barışık, güler yüzlü ve yüreğindeki insan sevgisini milyonlara aktaracaktı. Çocukluk dönemini Amasra’ da geçirdi. İlk, orta ve lise öğrenimini Amasra’da tamamladı ve profesyonel olarak yelken sporu ile ilgilenirdi. Çocukluğundan itibaren spora meraklıdır ve sporla ilgilenmek en büyük hobisi olmuştur. Müziğe ilgisi ise küçük yaşlarda başlar ilkokul’da iken elinde blok flütü ile sokaklarda dolaşmaya başlar. Müzikle esas tanışması Amasra’ya gelen müzisyenlerden etkilenerek çalmaya öğrendiği klavye, gitar ve mızıkası’dır.

 

Düşmeden bulutlara koşmam gerek..

Küsmeden kuşlara uçmam gerek..

Bir gün kaybolursam eğer gökyüzünde.

Tanrıdan izin alıp dönmem gerek.

Evlerinde Ruhi Su, Cem Karaca sürekli dinlenen sanatçılardır. Çalışmak için Ankara’ ya gider, Ankara’da yaptığı garsonluk işinden sonra Karadeniz Ereğli’sine geri dönerek çeşitli barlarda müzik ile uğraşır. Bu dönemde televizyonda gördüğü Akademi Türkiye adlı yarışma programının tanıtım reklamları dikkatini çeker ve arkadaşlarının desteği ile yarışmaya katılma kararı alır. Hayatında yeni bir döneme başlamış Akademi Türkiye yarışmasında bir çok seveni olmuş, bazen eleştirilere maruz kalsa bile  hep bildiği, inandığı yolda yürümeye devam etmiştir. Akademi Türkiye final gecesinde Karadeniz Ereğli’ sine bağlanıldığında kendisi için toplanan kalabalığı görünce göz yaşlarına dayanamamıştır. Temmuz 2004′ de akademiyi birincilikle tamamlamıştır. Bir çok insan tarafından tanınıyor ve seviliyordu. Yarışma birincisine albüm yapılması gerekirken, albüm şirketinin yarışmadan ayrılması Barış Akarsu  albüm çalışmasını askıya almasına sebep olmuştur.

 

Hayat felsefesi tam bir Rock olan ve bu şekilde yaşayan Barış akarsu, müzik tarzını buna göre şekillendirmiştir. Yarışmaya katılmasından itibaren herkes Barış’a Barış Manço ve Cem Karaca’nın veliahdı olduğunu söylese’de, Barış konu ile her seferinde her iki ustayı’da çok sevdiğini ve onların yerlerinin asla doldurulamayacağını, ama bu söylenenlerden onur duyduğunu ifade etmiştir. Barış Akarsu hayatında önemli müzik grupları vardı Ezginin Günlüğü ise en önemlilerinden bir tanesidir. Grubun yirmi beşinci sanat yıl projesinde Barış Akarsu Türkiye’nin en önemli ve saygın sanatçıları ile yer alacaktı, albümde Leyla, tanıtım konserinde Ebruli. Bu proje içinde yeni kuşaktan sadece Barış Akarsu olması onun için büyük umut vadedicidir. Yaşamı boyunca en son gerçekleştirdiği kayıtlardan birisi olacaktı Ezginin Günlüğü’nün Leyla’sı.

Bir sabah çıksam kaybolsam.Dönmesem kalsam anılarda.

Sanki gidişini anlatırcasına söylemişti şarkısını.

 

29 Haziran 2007′ de geçirdiği trafik kazasıyla aramızdan ayrıldı Barış Akarsu. O gün bütün denizleri susturmuştu Amasra’nın hırçın dalgası. Ayrılık zamansız geldi. Barış Akarsu arkasında bir sevgi seli bırakarak ayrıldı aramızdan. Fırtına ile taradı saçlarını, sürmeli gözlerini ve yüreğindeki sevgisini bize bırakıp gitti. Yıldızlar çiçekler ülkesine doğru bir yolculuğa çıktı.Ve bu gün doğum günü iyi ki doğdun Barış Akarsu. Barış Akarsu.

 

“Müzik bir şey anlatmalı, benim için müzik sadece aşktan ibaret değil. Toplumsal bir olgu. Ben yalnızca karşı cinse değil, başka şeylere de aşığım. Gözümüzle göremediğimiz güzellikleri de fark etmek ve ettirmek istiyorum. Albümün adını arkadaşlarla beraber koyduk. ‘Düşmeden Bulutlarda Tutunmak İstiyorum’ diyoruz. Bulutlarda tutunmak zordur ve yaşadığımız dünyanın şartları da bulut gibi. Yaşamak da zor, tutunmak da zor. O bulutlarda yürümek için çabalamak gerekiyor. Çalıştığın zaman bulutlarda bile yürüyebiliyorsunuz. Bütün zorlukların altından kalkabiliyorsun. Bu da böyle bir şey. 

 

 

Barış Akarsu Eserleri (Seslendirdiği)

 1. Islak Islak
 2. Rüzgar
 3. Kimdir O
 4. Vurdum En Dibe Kadar
 5. Bana Esmeyi Anlat
 6. Gözlerin
 7. Amasra
 8. Gel Gör Beni
 9. Yaz Demedim
 10. Annem
 11. İsterdim
 12. Mavi
 13. Her Şeyi Yak
 14. Aldırma
 15. Resimdeki Gözyaşları
 16. Ben
 17. Allahım Güç Ver Bana
 18. Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş
 19. Gülpembe
 20. Yeter ki Sen Sev Beni
 21. Adını Çıkar Deliye
 22. Deniz Üstü Köpürür
 23. Bir Kasaba Akşamı
 24. Unutamadım
 25. Gün Olur
 26. Olmadı Yar
 27. Zümrüt-ü Anka
 28. Sevdim Seni Bir Kere

 

Kaynakça:

Ayrılık Zamansız Gelir Belgeseli.