Burçin'in Galaksisi

Burçin’in Galaksisi

Ön yargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur.

Albert Einstein
Burçin’in Galaksisi

Ortaokuldayken verilen bir ödev sonucu tanışmış olduğu Einstein ile bilimi, fiziği seven ve Astronomiye ilgi duyan; çocukluğundan itibaren bu hayal ile yatıp kalkan ve hayali için elinden gelen her şeyi yapan, bir Türk Bilim Kadınından bahsedeceğiz. Kendisinin ismi Burçin Mutlu Pakdil. Haydi gelin onu yakından tanıyalım.

Burçin Mutlu Pakdil Kimdir?

Üniversite yıllarına kadar İstanbul’da yaşayan, Burçin Nuri Pakdil; Ortalama bir dört kişilik Türk ailesine sahipti. Anne ve babasının imkan yetersizliği yüzünden okuyamamış olması, Burçin ve ablasının eğitime olan düşkünlüğünü artırmıştı bu yüzden çocukluklarından itibaren okumayı, yazmayı, öğrenmeyi… çok seven çocuklar oldular. Lise eğitimini de başarıyla tamamlayan Burçin; çevresi ve ailesi tarafından Tıp okumaya yönlendirildi fakat onun hayali ortaokuldan beri süregelen bir Astrofizikçi olmaktı. “Çevresi ne olacaksın? Fizik öğretmeni mi olacaksın?” dese de, o birçok şeyi göze alarak hayallerini bırakmadı. Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünü tercih etti. Bölümünü başarıyla tamamladı ama ne yazık ki bir sorun vardı. O, hayalini kurduğu Astronomi eğitimini alamamıştı. Türkiye’de bu bölüm için yeterli imkanlar yoktu. Tek bir çaresi vardı: Yurtdışına gitmek. Onun için macera daha yeni başlıyordu. Öncelikle henüz bilişim ağının yetersiz olduğu 2009 yılında Texas Tech Üniversitesi’ne Astronomi üzerine yüksek lisans yapmak üzere kaydolması, onu bir hayal kırıklığına uğratmıştı. Çünkü gittiği üniversitede Astronomi dersleri yoktu. Daha önceden sorabileceği kimse olmadığından, bunu üniversiteye gidince öğrenmek zorunda kalmıştı. Yüksek lisansını Biyofizik alanında tamamladı ama içinde bir yerlerde hala Astrofizik yatıyordu. Bunun üzerine Minnesota Üniversitesi’ne Astrofizik alanında doktora yaptı.

O hayallerinin peşini bırakmadığı için şu an bir Burçin Mutlu Pakdil’den bahsedebiliyoruz. Eğer, “Kadın başıma ne işim var yurt dışında ya da fizik okuyup ne olacağım? daha garantili bir mesleğim olsun.” diye düşünseydi. Şu an Burçin’in isminin olduğu bir galaksiden bahsedemeyecektik. Peki Burçin bu galaksiyi nasıl keşfetti?

Burçin’in Galaksisi

Galaksi, kelime anlamıyla “Gök ada” demektir. Bilimsel anlamda ise; yıldızların, tozlarının, gazların ve plazmaların bir araya gelmesiyle oluşan, yıldızlararası madde ile tanımı henüz yapılamamış olan Karanlık maddenin birleşiminden “Galaksi” ortaya çıkar. Evrende milyarlarca galaksi vardır. Bizim şu an içinde bir toz bulutu kadar küçük olduğumuz, galaksi ise; Samanyolu Galaksisidir. Burçin Mutlu Pakdil, 2017 yılında ekibi ile bir galaksi hakkında inceleme yaparken, daha önceden var olan bir galaksi de farklı bir şey fark eder ve merakına yenik düşerek elindeki işi bırakıp, diğer galaksiyi incelemeye koyulur. Bu galaksi de daha önce kimsenin fark etmediği halkalar olduğunu görür. Yani bu galaksi Hoag tipi bir galaksidir. Hoag cismi çok nadir görülen bir cisimdir. Bilim insanları hoag cismi ile ilgili araştırmalar yapmış fakat görülmesi nadir olduğu için pek inceleme fırsatı edinememişlerdir. Burçin Mutlu Pakdil’in keşfi bilim için oldukça önemli bir katkıdır. Hatta bu yüzden bu yeni galaksiye, Burçin’in Galaksisi ismi verilmiştir.

Burçin’in Heykeli

Dallas NorthPark Center

Burçin Mutlu Pakdil’in heykeli Teksas Dallas’ta bulunan NorthPark Center’da 10 önemli bilim kadınının arasında sergilenmektedir.

Burçin Mutlu Pakdil, ön yargıların nasıl yıkılacağını bizlere ve tüm dünyaya hatta kendi adını taşıyan bir galaksi ile bütün evrene göstermiştir. Önüne çıkan birçok engele rağmen, başarmak için gece gündüz çalışması ve yılmaması kendisine duyduğumuz hayranlığı bir kez daha arttırıyor. Seninle gurur duyuyoruz, Dr. Burçin Mutlu Pakdil!

Ted Konuşması’na buradan ulaşabilirsiniz