Among Us

Çağın En Popüler Oyunu: Among Us

Hepimiz çocukluğumuzda oyunlar oynardık. Sokaklarda saklambaç, Yakartop, Hırsız-polis, yakalambaç gibi gibi birçok oyunu oynardık. Eğer dışarı çıkamıyorsak da evde arkadaşlarımızla, kardeşlerimizle; evcilik ya da hayal gücümüzün bizi taşıdığı noktaya kadar giderdik. Yaş aldıkça oyun oynama ihtiyacımız ve isteklerimiz azaldı. Buna en büyük etkenler: sorumluklarımızın artması ve oyun oynamaya zaman bulamamız ayrıca hayal gücümüzün gittikçe körelmesi sonucu gerçek dünyadan uzaklaşamamamız.

Fakat hepimiz insanız ve çocukken olduğu kadar olmasa da bizim de oyun oynamaya, dünyadan birazcık uzaklaşmaya ihtiyacımız var. Bu yüzden çağımızın dijital oyun sektörü sayesinde yaş fark etmeksizin herkesin zaman buldukça, hatta bizzat zamanlarını buna göre ayarladıkları yeni bir dünya ortaya çıktı: Video Oyunları Dünyası

Geçmişi uzun yıllara dayansa da son yıllarda popüler olmaya başlayan video oyunları yeni mesleklerin kapısını açtı. Bundan 10 yıl önce bir çocuk “Oyun yapmak istiyorum” ya da “Gamer olup yayıncılık yapacağım.” deseydi; ailesi, öğretmenleri büyük olasılıkla çocuğun ne söylediği anlayamazdı. Çünkü daha internetle insanlar yeni yeni tanışmışken şimdi 4 yaşındaki çocuklar, okuma yazma bilmedikleri halde telefonla kendilerine oyun açıp oynayabiliyorlar. Değişen ve gelişen dünyamız bize her geçen gün farklı gelse de, ben farkların sadece görünürde olduğunu düşünüyorum çünkü sokaklarda oyun oynamayı bıraksakta, aynı oyunları farklı isimlerle dijital dünya’da oynuyoruz. Herkesin dilinden düşmeyen; Among Us gibi.

Among Us neden popüler oldu?

Among Us, 15 Haziran 2018 yılında InnerSloth adlı Amerikan oyun stüdyosu tarafından geliştirilen bir oyundur. Tarihe bakacak olursak, 2 yıl öncesinde geliştirilmiş bir oyunun, yani eski olmasına rağmen, neden bu yıl popüler olduğu insanların aklını kurcalayan sorular arasında. Bu sorunun çok fazla cevabı var. Bunlardan birincisi, tüm dünyayı etkileyen Corona virüs problemi. Çünkü virüs yüzünden evlere kapanan insanlar, karantina sürecince aktivite arayışına girdiler ve arkadaşları ile oynabilecekleri, hem basit hem de onlara hiçte yabancı gelmeyen; tıpkı Vampir Köylü, Hırsız Polis oyunları gibi bir oyunla karşılaşınca, müptelası oldular. Diğer bir sebep ise, Çağımızın gözde uygulamaları, Youtube ve Twitch sayesinde oldu. Çünkü yayıncılar ve içerik üreticiler karantina sürecince, takipçileri ile Among us oynarak; oldukça dikkat çektiler. Sevdiği bir insanla oyun oynayabilme şansı, insanları daha çok etkilemiş olsa gerek. Diğer bir sebep ise, oyunun ulaşılabilir ve çok basit olması. Telefonunuza ücretsiz indirebiliyorsunuz, bilgisayara ise sadece 10 TL gibi küçük bir meblağ ödeyerek indirebilirsiniz.

Sadece bir oyun mu?

Among Us artık sadece bir oyun değil çünkü tüm dünyada popülerliği bu kadar yükselince içerik üreticileri, Among Us ile ilgili birbirinden değişik videolar üretiyor ve Youtube Trendlerine her hafta başka bir Among Us videosu giriyor. Bunlardan en dikkat çekenleri arasında, Among Us’ın gerçek hayat versiyonları var. Gençler Dijitaldeki oyunu gerçek hayata taşıyor ve videolar çekiyor. Bunun dışında Among Us animasyonları ile yapılmış klipler de oldukça dikkat çekici ayrıca Among Us karakterlerinin popüler olması ve tüm dünyada benimsenmesi; giyim, takı ve aksesuar sektörünü de oldukça etkiledi. Eğlenceli bir oyunun ticari kaygılarla her köşeye yapıştırılması hakkında şimdilik pek yorum yapmayacağım ama yakın zamanda, Among Us çizgi filmi ile de karşılaşırsak hiç şaşırmam.