Çağın Hastalığı Bulimia Nervoza

Bir dirhem etin bin ayıp öttüğü yıllar ne kadar güzelmiş. Eleştiren yok, squat yap diyen yok. Sahi o zamanların güzellik algısı kilodan geçmiyormuş. Sebebini düşündüğümde ise yanıma doğru gözüm kaydı. Birde ne göreyim akıllı telefonum bana göz kırpıyor. Bir baktım akıllı telefonumun ön kamerası da varmış ve ben yıllar önce selfie yi keşfedip güzellik standartlarımı ona göre tekrar yoğurup pişirmişim. Tehlikenin farkında mısınız ? En nihayetinde bunca dayatılan güzellik algılarının bir sonucu olacaktı.

Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia Nervoza bilinen adıyla kısaca bulimia bir yeme bozukluğudur. Belli bir döngü içince yüksek kalorili besinleri yemek ve ardından kusmaktır. Birey tam anlamıyla bunu yalnız başınayken yapar. Durumu kısaca özetleyecek olursak, yıllarca yemek yememiş gibi bir anda tıka basa gerçekleştirilen yeme nöbetlerinin ardından, yenilen besinin bir an önce vücuttan atılma dürtüsüdür.

BELİRTİLERİ

*Bireyin sürekli kilosu ile ilgilenmesi

*Aşırı beslenme sonrası bireyin kendini kusturmaya zorlaması

*Her öğünde anormal derecede çok yemesi

*Aşırı beslenme atakları sonucunda sıkı diyetler yapmaya kalkmak

*Uzun süreli tuvalete gitmek

*Görünen kiloda sürekli değişiklik

Bulimianın nedeni tıp uzmanları tarafından henüz kesin olarak belirlenememiştir. Okuduğum makaleler bu durumu genetik, biyolojik, toplumsal beklentiler şeklinde yorumluyor.

Yine birtakım araştırmalarım sonucunda vücuda giren besinin yalnızca % 50 si vücuttan dışarı atılabiliyormuş. Tartıya çıkıldığında giden kilo kaybının sebebi ise vücuttan atılan yüklü miktarda su kaybıymış. Elbette ki bu kusmaların tek zararı bu değil. Mide rahatsızlıkları, depresyon, saç dökülmesi, cinsel isteksizlik, düzensiz adet görme, el ve ayaklarda ödem. Hatta ve hatta kusmadan dolayı miğdemizin salgıladığı asit dişlerimizi çürütmekteymiş. Zayıf görünmek uğruna yaşanılan sıkıntılar ve daha sonrasında sağlığı kaybetme bu durumun bedellerinin ağır olduğunu gösteriyor bizlere.

Stresle mücadele, bedeni olumlama, çeşitli terapiler ve uzmanlar tarafından önerilen ilaçların kullanımı bulimia ile mücadele etmek için seçilen yollar arasında görülmektedir. Bu tür kişilerin kendilerine iyi davranmaları gerekir. Stresten uzak, hastalığını tetikleyecek kişilerden uzak durması gerekir. Aslında çevre baskısını hep üzerimizde hissediyoruz. Her zaman her yerde. Ne yazık ki deneme kabinlerinde bir beden büyüğünü alabilir miyim ? lafından sonra kendimde bende suçluluk hissederdim. O anda tek düşündüğüm şey orayı terk etmekti ve ederdim de. Sonra aynanın karşısına geçtim bir güzel kendimi inceledim. Bu beden olumlama değildi. Vücudumu tanıdım. Ben ki obez geçmişi olan birisi olarak söylemem gerekirse düzenli beslenme ile verilemeyecek kilo yok. Okuduğum makalelerde aile faktörünün önemi sıkça vurgulanıyor. Ebeveynlerin çok küçük yaşlarda çocuklarına güzellik algısını dayatmak yerine sağlıklı bir bedenin daha makbul olacağını her seferinde hatırlatması gerekiyor.