Cengiz Aytmatov’un Ölümsüz Eseri: Selvi Boylum Al Yazmalım

Sevgi neydi?

Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.

“Selvi Boylum Al Yazmalım” filmini herkes kuvvetle muhtemel izlemiştir veya ismini duymuştur fakat bu filmin Cengiz Aytmatov’un romanından uyarlama olduğunu biliyor muydunuz? Öğrenmeye ne dersiniz? Hadi hiç vakit kaybetmeden bakalım Kırmızı Kamyon nerelerden kalkıp gelmiş…

Cengiz Aytmatov kimdir?

Cengiz Aytmatov, 12 Aralık 1928 yılında Kırgızistan’da doğmuştur. 2. dünya savaşı sonrası SSCB etkileri, SSCB’nin baskısı Cengiz Aytmatov’un kişiliğini ve düşünce dünyasını etkilemiştir. Bir çok kitabında SSCB’nin insanlara, özellikle Türklere karşı yaptığı asimilasyon politikasını anlatır. “Gün Olur Asra Bedel” adlı romanı bunun en güzel örneğidir. Hatta kitapta geçen bir terim vardır ki: Mankurtlaştırmak, bu terim Sovyet Rusya’nın insanları hem fikren hem de bedenen köle yapmak için kullandıkları bir işkence yöntemidir.(Bu konu uzun ve derin bir konu olduğu için daha fazla ayrıntıya girmiyorum.İsterseniz, ayrıca araştırabilirsiniz.) Cengiz Aytmatov, aynı zamanda Siyasetçi, Gazeteci ve Yazardır. Pek çok ödül almıştır. Selvi Boylum Al Yazmalım isimili romanı, Türk sineması olmak üzere bir çok ülkede uyarlanmış ve roman farklı dillere çevrilmiştir. Hayal dünyası oldukça geniş olan yazar mitolojiyi eserlerinde sıklıkla kullanmıştır.Maalesef 2008 yılında, Almanya’da kaldığı hastanede hayata gözlerini yummuştur fakat eserleri her zaman bizimle kalmaya devam etmiştir.

Selvi Boylum Al Yazmalım

1977 yılında yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı Selvi Boylum Al Yazmalım isimli film, 1978 Uluslararası 15. Antalya Sanat Şenliği’nde ‘Maden’ filminin ardından ikinci en iyi film seçilmiştir. Film her kuşaktan kitleye hitap etmektedir ayrıca filmin işlediği konular Aşk, sadakat, dürüstlük gibi evrensel konulardır bu sebepten tüm dünya tarafından sevilmiştir. Başrol oyuncuları Yeşilçam’ın vazgeçilmez ikilisi; Türkan Şoray ve Kadir İnanır’dır.

Kitapta ve filmde aşkın, mutluluk için yeterli olmadığı anlatılır çünkü insan severken bile karşı taraftakine ihanet edebilir. Bir ihanettin sonucunda mahvolan hayatlar ve hayaller vardır ama garip olan şu ki hiç kimse Selvi Boylum Al Yazmalım filminin sonunun kötü olduğunu hatırlamaz. Hatta belki de her genç kızın hayalidir böyle aşklar. Çünkü insanlar sonuca değil var olan aşka inanmak isterler. O aşka tutunup ömür boyu mutlu olabileceklerine inanırlar. Doğruluğu tartışılır ama aşkın olduğu yerde mantık aramak, samanlıkta iğne aramak gibi zor olsa gerek.

Bırakalım aklımızda güzel kalsın İlyas ve Asya’nın aşkı. Biz biliyoruz hem onlarda aşk olduğu sürece kavuşacaklarını ama emeksiz de olmaz hiçbir şey çünkü Sevgi neydi? Sevgi emekti…

Cengiz Aytmatov’un Romanı, Türk Sineması’nın güzide filmi Selvi Boylum Al Yazmalım ayrıca şarkılara da uyarlanmıştır. Tıklayıp dinleyebilirsiniz.