Çernobil dizisi Altın Kelebek aldı

1986 yılında Ukrayna’da gerçekleşen Çernobil Nükleer Santralinin 4 numaraları reaktöründe meydana gelen patlamada yaşanılan olay felaketten başka şekilde tanımlanamaz. Olayın devamında etkisinin her koşulda kendini hissettirdiğini göz önünde bulundurursak yıllar süren bir korku ve insanlığın gelişimindeki sorunları hissedebiliriz.

Başrolde Jarid Harris yer alıyor. Onu takip eden isimler; Stellan Skarsgård, Emily Watson, Paul Ritter. Dizide önemli noktalar konusunda uyarılar yapan fizikçiyi Emily Watson canlandırmıştır. Gerçek olaya bağlılığın fazla olduğu bu dizide her detay önemli. Nükleer patlamadan sonra itfaiyeyi arayan, yangını bildiren kadının konuşması gerçek konuşmadır. Onun dışında Valery Legasov’un patlamadan iki yıl sonra intiharı ve arkasında bıraktığı ses kayıtları da gerçektir.

Yönetmenliğini Johan Renck’in yaptığı 5 bölümlük dizi bu insani hatanın getirdiği sonuçları, Asya ve Avrupa’yı kapsayan çok büyük bir çemberi, daha büyük bir felaketten kurtarmak adına verdikleri çabayı gösterir. Bu gerçek hikayenin kurgusu gerilim olarak yüksek olsa da dram yönü ağır basıyor diyebiliriz. Bunca beğeniye rağmen dizinin Rusça yerine İngilizce çekilmesi ayrıca eleştirilere de sebep olmuştur.