Whiplash film afişi

Cesaret Ve Çabanın Hikayesi: Whiplash

“Sözlükte ‘aferin’den daha zararlı bir sözcük yoktur.”

WHİPLASH

2014 yılında seyircisine kavuşan Amerikan Drama filmi Whiplash; Bateri çalan bir gencin, mahallenin en güzel kızı ile evlenmek istemesi ama kızın ailesinin: “benim doğru düzgün işi olmayan adama verecek kızım yok” demesi üzerine, gencin kızı kaçırdığı,daha sonra kızla yaşadığı zorlukları anlatan bir film olduğunu düşünmeyin. Çünkü öyle olsaydı, üç farklı dalda Oscar alamazdı. Öyleyse gelin bakalım bu yankı uyandıran film ne anlatıyormuş? Whiplash’i bu kadar önemli kılan ne? Whiplash bize özellikle iki farklı insan tipi olduğunu gösteriyor. Birinci tip insanlar; yetenekli ama korkak. Ne kadar acıklı bir durum değil mi? Yeteneğiniz var ama cesaretiniz yok. Birinin yardım eli uzatmasını ve hayata karışmayı bekliyorsunuz. Üzülerek söylüyorum ama gerçek dünya da çıkarları dışında birine yardım edebilecek çok az insan var. Yaşamak istiyorsanız mücadele etmeniz gerek. Etrafımızda her zaman sizi pohpohlayan insanlar, size destek olan insanlar olmayacak. Eğer yetenekleriniz olduğu halde sırf cesaretiniz olmadığı için oturup, beklerseniz; başarı hikayesi yazmaya çok uzak kalırsınız.İkinci tip insanlar; Cesur ve yetenekli. Başarmak isteyen bir insan cesur olmak zorundadır. Önceki cümlelerde söylediğim gibi etrafınızdaki insanlar eleştirmeye ve yolunuza taş koymaya bayılırlar. Böyle insanların karşısında güçlü kalabilmek için cesarete ihtiyacınız var. Eğer gerçekten bir hayaliniz varsa, o hayale tutunup çalışmalısınız, çaba göstermelisiniz yoksa sizdeki potansiyelin hiçbir önemi kalmaz. Korkak olmayın! Siz her şeyi başarabilirsiniz yeterki azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edin.

Filmin İçeriğine Değinelim

+ 34 yaşında beş parasız, sarhoş ve eroin çekmiş şekilde ölmek benim başarı anlayışım değil mesela.
– 34 yaşında sarhoş ve beş parasız şekilde ölüp insanların yemek masasında benden bahsetmesini, 90 yaşında zengin ve ayık şekilde ölüp kimse tarafından hatırlanmamaya tercih ederim.

Whiplash

Film 19 yaşındaki Andrew Neiman’ın, konservatuvarın müzik odasında bateri alıştırması yapması ile başlar. Bu genç annesi tarafından bebekken terk edilmiş, öğretmen babası ile yaşamaktadır. Çocukluğundan itibaren bateri çalarak büyüyen genç, İlerde adının tarihe gömülmesini değil, yazılmasını ister. Günlerce çalışır çabalar. Okuduğu konservatuvarda ülkenin en iyi orkestralarından biri vardır ve bu orkestraya seçilirse hayalleri için çok büyük bir adım atmış olacaktır. Günlerden bir gün ders esnasında, Orkestrayı yöneten öğretmen,Fletcher, derse girer ve Neiman’ı Orkestraya seçer. Neiman için her şey yeni başlamıştır. Çünkü Fletcher sıradan bir öğretmen değildir. Fletcher, Charlie Parker’ın, Charlie Parker olmasında kafasına zil atan Jo Jones’in etkili olduğunu söyleyen ve Jo Jones olabilmek için kendi Charlie Parker’ını arayan bir orkestra yöneticisidir. Neiman da Charlie Parker ışığı görmüştür ve onu hırslandırabilmek için elinden geleni yapar. Önceleri 19 yaşında kırılgan ve korkak bir genç olan Neiman daha sonra ne istediğini bilen ve amacı uğruna her şeyi yapabilecek bir delikanlıya dönüşür. Gerçek anlamda her şey demek istedim mesela parmakları kanayana kadar bateri çalar mı bir insan ya da kamyon çarpmış biri bateri çalar mı? Kesinlikle abartmıyorum izleyip görebilirsiniz.

Filmin aynı zamanda senaristi ve yönetmeni olan Damien Chazelle; daha önceden çektiği bir kısa filmden uyarlayarak çekmiştir Whiplash’i. Aldığı ödülleri sonuna kadar hakkeden izleyiciyi her saniyesinde şaşırtan, müzikle duyguyu çok güzel yansıtan bir film olan;Whiplash bir filmin vıcık vıcık sevgililer içermeden, fakir oğlan zengin kız yada zengin oğlan fakir kız gibi kalıplaşmış içeriklerden uzaklarda,çok daha anlamlı olacağını gözler önüne seriyor. Damien Chazelle’ye sinema sektöründe böyle güzel işlere imza attığı için teşekkür ederiz.

Değerli okuyucular, inanmaktan ve çabalamaktan vazgeçmeyin. Önünüze taş koyanlar olacaktır ama siz o taşlara takılmamayı öğrenmek zorundasınız çünkü hayat çok kısa ve bizim tek bir ömrümüz var.