Cezayir berberiler absurdizi.com

Cezayir Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Cezayir hakkında 10 bilgi

1- Asıl adı Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyetidir.

cezayir

2-Osmanlının etkisinin günümüzde de devam ettiği, bir yanı Akdeniz diğer bir yanı ise Sahra Çölü ile çevrili olan Cezayir, kendine has yaşam biçimiyle Kuzey Afrika’nın en büyük ülkelerinden biridir. Yüzölçümü 2.381.741 km2‘dir.

Cezayir - konum absurdizi.com

3- Komşularında bahsedecek olursak doğuda Libya, güneybatıda Mali ve Moritanya, kuzeydoğuda Tunus, güneydoğuda Nijer, batıda Fas ve Batı Sahradır. Nüfusu ise 2018 verilerine göre 42,23 milyon olan Cezayir, para birimi de Cezayir Dinarıdır.

Cezayir absurizi.com

4-Bir Arap ülkesi olan Cezayir dünyanın en fazla petrol rezervine sahip olan sayılı ülkelerden biridir.

Petrol cezayir absurdizi.com

5- Yerleşim tarihi milattan öncelere dayanan Cezayir bilinen en eski halkı Berberlerdir. Fenikeliler de bu topraklarda yaşamlarının sürdürmüştür. Kartacalıların gelmesiyle kıyı ticaretinin merkezi haline gelmiştir.

Cezayir berberiler absurdizi.com
Berberler

6- Hristiyanlığı Romalılar ve Bizanslılar tarafından işgal edilince kabul eden Cezayir, Barbaros Hayreddin Paşa sayesinde 1518 yılında da Osmanlı İmparatorluğu gözetimine geçmiştir.

Cezayirde dini inanç

7- Güneyi çöl iklimini yaşarken kuzeyinde Akdeniz iklimi görülür.

cezayir - iklim

8- Resmi dili Arapça ve Berberice olsada yıllarca Fransız sömürgesi altında kaldığı için nüfusun büyük bir çoğunluğu Fransızcada konuşur.

cezayirin resmi dili

9- Yerleşim tarihi çok eskilere dayanan Cezayir hem doğal güzellikleriyle hem de Fransa ve Osmanlının himayesinde kaldığından dolayı farklı kültürlerin harmanlanmasıyla ve mimari eserleriyle turistleri kendine çekmektedir. Olurda bir gün Cezayire yolunuz düşerse Kasbah’a uğramayı unutmayın. 🙂 Cezayir şehrinin en çok ziyaretçi gelen yerlerinden biri olan Kasbah Osmanlı ve Fransız nefhalarını taşıyan mimari eserler yer almaktadır. Çevresi surlarla çevrili olan Kasbah UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer almaktadır. Turistlerin 2. Uğrak mekanı olan ve bir  ibadethane olan Notre Dame Katedrali Fransızların Akdeniz’in müthiş manzarasını görecek şekilde inşa ederek yine turistlerin uğrak mekanlarından biri olarak yer almaktadır.

Cezayir absurizi.com 2
Notre Dame d’Afrique (Afrika’nın Notre Dame Katedrali) Cezayir

10- Peki Cezayirde ne yenir? Konum olarak Akdeniz ve Afrikada yer alan Cezayir 2 bölgeninde mutfak özelliklerini almıştır. Meşhur yemekleri arasında Kus kus, Zeytinli Tavuk, Shurba “çorba”, Tajine ve Khobz dar yer almaktadır. Umarım bir gün bu egzotik ülkeye yolunuz düşer. 🙂

Cezayir yemekleri