Challanger Uzay Mekiği Faciası

Nasa uzay araştırmalarının eğitime yararını göstermek amacıyla uzaya bir öğretmen göndermeye karar verdi.Ülke çapından bir çok öğretmen arasından bir tanesi bunun için seçildi Christa McAuliffe.

28 Ocak 1986’da Cape Canerval, Florida’dan fırlatılan Challenger Uzay Mekiği uçuşunun 73. Saniyesinde ve yeryüzünden 15 km yükseklikte infilak etti.Mekiğin içerisindeki 5 NASA astronotu ve 2 araştırma uzmanı yaşamlarını yitirdi.

Uzay Mekiği Challenger’ın kalkışının gerçekleşeceği günden önceki gece, hava sıcaklığı oldukça düşüktü ve bazı mühendisler kalkışın iptal edilmesi yönünde görüş bildirmişlerdi.Buna rağmen kalkış NASA tarafından onaylanmıştı.Uzay mekiğinin katı yakıt roketlerinin parçası olan güvenlik contaları soğuk sebebiyle zarar görmüş olmalarından ötürü, işlevlerini yerine getiremediler ve uçuşun 73. saniyesinde araç infilak etti.

Amerikalıların yaklaşık %17’si kalkışı canlı izliyordu çünkü Christa McAuliffe uzaydaki ilk öğretmen olacaktı. Amerikalıların %85’i 1 saat içerisinde kazadan haberdar oldu.Haber hızlı bir şekilde yayılmıştı.Rogers komisyonunun 32 aylık araştırmasından sonra kazanın, uzay mekiğinin katı yakıt roketlerinin güvenlik contalarının görevini yerine getirmemesinden kaynaklandığı belirtildi.