Çizgi Romanlar Sineması

Havalı süper güçler, etkileyici hikayeler, beklenmedik karakter gelişimleri, son derece başarılı efektler. Çizgi roman sineması ya da daha havalı adıyla süper kahraman sineması. Popüler kültürde derin etkiler bırakan tür. Hepimizi etkileyen, karakterleriyle yakından bağ kurdurtan bu türün en iyi temsilcilerinden bazılarını puanlarını baz alarak sıraladım. Bu türle biraz da olsa ilgilendiyseniz zaten bu filmlerin çoğunu izlemişsinizdir. Neyse ki hepsi tekrar tekrar izlenebilecek filmler. İyi seyirler 🙂

The Dark Knight (2008)

IMDB 9.0

Bahsetmeye doyamadığım Heath Ledger eseri, efsanevi ”Joker” oyunculuğu. Heath Ledger farkında olmasa da onun bu performası arkasından yıllarca konuşulacak, Oscar töreninde gözyaşlarıyla kendisine veda ettirip, ailesini gururlandıracaktı. Karakterlerine kesinlikle hakim Batman (Christian Bale) ve Joker (Heath Ledger) oyunculuğu, dahi yönetmenin elinde bir şahesere dönüşüp, bu üçlemesi çizgi roman sinemasında en üstlere oynayacaktı. Üçlemeden bir film seçmem gerekseydi bu kesinlikle Kara Şövalye olurdu. Listenin en tepesine oturmaya layık.

Joker (2019)

IMDB 8.4

Bizi Joker’in derinliklerine götüren, insan ve toplum ilişkisini ekrana yansıtan Todd Phillips’in başarılı eseri; yüksek beklentisini fazlasıyla karşılıyor. Joaquin Phoenix’in, Heath Ledger’a selam çakan muhteşem Joker performansıyla, beklediğimiz gibi bir Joker izliyoruz. Ekranlardaki 2.Joker ve 2.Oscar. Son derece kaliteli anlatımıyla psikolojik bir dalış yaptırıyor yönetmen, Joker’in derinliklerine. Hak ettiği ödülleri ve övgüyü de alıyor tabii ki.

Avengers: Endgame (2019)

IMDB 8.4

Belki de Marvel sinemasının en çok beklenen filmi olan Avengers: Endgame, yüksek beklentisini karşılayan bir film. Aynı zamanda da Marvel evreni için bir çağ kapatıp, yeni bir çağ açan, bu evrenin en önemli eserlerinden birisi. Kendisi Marvel evreninin sinemadaki gidişatını değiştiren bir film. Engame’den sonra Marvel sinematik evreninin asla eskisi gibi olmadığını söyleyen izleyenlerin sayısı bir hayli yüksek. Russo kardeşlerin bu akılda kalıcı eseri, kaliteli kadrosuyla türünün üst sıralarında yer almaya devam ediyor.

Zack Snyder’s Justice League (2017 –> 2021)

IMDB 8.1

İzleyenlerin, ”Snyder’s Cut” diye haykırmasının sonuç vermesiyle izlediğimiz Zack Snyder’in Justice League’i, ilk filmle kıyaslandığında çok daha iyi. Gerçekten çok daha iyi. Daha iyi karakter gelişimleri, daha verimli ve kapsamlı senaryosuyla, Zack Snyder bize hak ettiğimiz Justice League’i veriyor. İlk filme göre daha ihtişamlı bir Steppenwolf zırhı ve beklediğimiz karanlık ve daha asi Superman kostümü ise gözümüzden kaçmıyor. Filmin sonlarında verilen ‘henüz savaş bitmiş değil’ mesajları ise bizi başka bir Snyder eseri beklentisine sokuyor. Filmin 4 saati aşan uzunluğu ise izleyiciler ve eleştirmenler tarafından yorucu olarak yorumlanabiliyor tabii. İlk filmden yaklaşık 2 saat daha uzun bir film demek bu. Uzun fakat istediğimizi aldığımız bir Justice League diyebiliriz.

Deadpool (2016)

IMDB 8.0

Ryan Reynolds’la daha da eğlenceli hale gelen film, bizi alışılmış Marvel filmlerinden bir nebze uzaklaştırıp, farklı bir atmosfere atıyor. İlk sahnelerinden itibaren ciddiyete yer olmayan atmosferinin havasını seziyoruz filmde. Deadpool kendisinden bekleneni veren bir film. Komedisi ve aksiyonuyla bu türlerin karakteristik özelliklerini taşıyor ve karşıya oldukça güzel bir biçimde de yansıtıyor. Çizgi roman türünde rakipleri çok fakat işin içine bir de komedi girince zirveye oynaması o kadar da zor değil.

Watchmen (2009)

IMDB 7.6

Çizgi roman türünde adını sık sık duyduğumuz ve duymaya da devam edeceğimiz Zack Snyder imzası taşıyan bir eser, Watchmen. Toplumsal göndermeleri, alışılmışın dışında tarzı ve başarılı görselliğiyle oldukça kaliteli ve dolu dolu bir eser. Çoğu izleyicisinin pek de hoşuna gitmediği, bu filmde aradıklarını bulamadıkları da bir gerçek tabii. Karışık duran senaryosu, izlerken bazı sorular sordurtan tarzıyla Watchmen, izlerken zevk alacağınızı düşündüğüm -çoğunuzun- bir eser.

The Suicide Squad (2021)

IMDB 7.4

Hayal kırıklığı olarak adlandırılan ilk filmin ardından mutlu eden bir Suicide Squad’la karşılaştırıyor bizi James Gunn. Guardians of the Galaxy’den tanıdığımız James Gunn’ın yönetmen koltuğuna geçmesiyle, istediğimiz Suicide Squad’ı izliyoruz. Kaliteli senaryosu, eğlenceli anlatımı ve bir o kadar da eğlenceli karakterleriyle izlemesi oldukça zevkli bir film. İyi yönetilmiş bir komedi-çizgi roman karışımı çıkıyor karşımıza. İlk filmin özrü niteliğinde diyebileceğimiz, eğlenceli bir Suicide Squad.