Dexter – Kan Banyosu

Yönetmen: Scott Buck
Tür: Dram, Gerilim
Yapım Yılı: 2006-2013
Ülke: ABD

Oyuncular: Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, Lauren Velez, Desmond Harrington, C. S. Lee, Julie Benz, Yvonne Strahovski

Miami Cinayet Bürosu’nda kan uzmanı olarak çalışan Dexter Morgan’ın herkesten gizlediği çok farklı bir yanı vardır. Babası ona nasıl normal davranması gerektiğini öğretse de, sürekli öldürmeye yönelik dürtülerini kontrol edemez. Öldürmek onu rahatlattığı gibi bu sayede de adaleti sağladığını düşünür. Çünkü Dexter’ın kuralları vardır. Suçsuz kimseyi öldürmemeye ve işi dolayısıyla, kendisi gibi polislere yakalanmamak için, bir cinayetin nasıl işlenmesi gerektiğini çok iyi bilir. Bu kurallarını uygulayarak başka katil ve suçluları diğer polislerden önce bulup ortadan kaldırır ve bu dürtüsünü rahatlatmış olur. Nitekim bu sebeple büronun olayları çözme yüzdesi Dexter yüzünden bir hayli düşüktür.

Normal bir insandan çok farklı düşünüp hisseden Dexter’ın bu hâle gelmesinde küçükken yaşadığı bir trajedinin sebep olduğu ise çok sonradan anlaşılacaktır.

Farklı bir psikolojiye sahip seri katilin anlatıldığı dizi, Emmy ve Altın Küre ödüllerini kazanmış, katilimizin soğuk kanlılığı ise oldukça ünlü olmuştur.