Dizi İnceleme: Anne With An E (Yeşilin Kızı Anne)

Anne With An E ya da Anne of Green Gables. Türkçe bilinen adıyla Yeşilin Kızı Anne… Adından da anlaşılacağı üzere Anne isminde bir kızımızın etrafında şekilleniyor olaylar. Dizi orijinal adıyla Anne Of Green Gables olarak Lucy Maud Montgomery’nin kaleminden çıkmıştır. Netflix’te Anne With An E adıyla aratarak dizi versiyonunu ya da Youtube’dan da aynı isimle anime versiyonunu izleyebilirsiniz. Burada dizi olarak Anne With An E’yi konuşacağız.

İlk olarak oyuncu seçimlerinin çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle Anne Shirley rolüyle Amybeth McNulty, on beş yaşında, müthiş bir oyunculuk sergilemekte. Dizi aynı zamanda on dokuzuncu yüzyıl ambiyanslarını da çok güzel işlemiş. Çiftlik hayatı, dönem zorlukları, aile ve arkadaşlık ilişkilerinin kadının sosyal hayatı üzerinden anlatılması en çok dikkatimi çeken unsur oldu diyebilirim. Dönemin de getirisi olarak kadın sadece, evine ve kocasına hizmet eden, çocuk yetiştiren ve bunları olabilecek en iyi şekilde yapması gereken bir unsur olarak görülürken son sezona doğru bütün bu olgulara baş kaldırılıyor.
Bir dram dizisi olmasına karşın introsu içinizi açacak, yüzünü gülümsetecek cinsten. Kanada-ABD ortak yapımı olan Anne With An E’nin ilk sezonu 2017’de başlamış ve son sezonu olan üçüncü sezonu da 2020’de yayınlanarak sevenlerini üzmüştü. Bugünlerde sosyal medyada da fazlaca karşıma çıkan diziyle ilgili neredeyse hiç olumsuz bir eleştiri okumadım.

Konusuna gelecek olursak, ana karakterimiz Anne annesi ve babasının ölümünün ardından amcası ve yengesiyle yaşamaya başlamış fakat amcasını da kaybettikten sonra yengesiyle birlikte şehre taşınarak çeşitli aileler için hizmetçilik yapmaya başlar. Daha sonraları verildiği yetimhanede yaşanan bir karışıklık sonucu kendisini Cuthbert kardeşlerin çiftliğinde bulur. Green Gables kasabasında yaşayan Cuthbert kardeşler aslında çiftlikte kendilerine yardım edebilecek bir erkek çocuk aramaktadırlar. Anne ile karşılaşan kardeşlerin vereceği karar her iki taraf için de kritik olacaktır. Dizi boyunca Anne’in eşsiz hayal gücüne ve kıvrak zekasına hayran kalacağınızın garantisini verebilirim. Amybeth McNulty, karakterimizin pozitifliğini, sevecenliğini, hayat dolu yönünü çok güzel gözler önüne seriyor. Bu rol için ondan başkası düşünülemezdi dedirtiyor.