Dolu Kadehi Ters Tut Grubunun Yeni Şarkısı “Kaçar Gider” Yayında

Son dönemin farklı tarzları ile dikkat çeken ve sevilen grubu Dolu Kadehi Ters Tut 28 Şubat 2020 tarihinde son teklileri “Kaçar Gider” parçasını yayınladı. Şarkıya tüm dijital platformlardan ulaşılabilir.

İsmini ilk kez duyanlar için farklı olmak için öylesine konulmuş hissi verse de bu iki gencin anlatmaya çalıştıkları çok fazla. Grup ismine ilham olan Ömer Hayyam dizelerinden başlayalım söze;

‘Tanrım; bu güzel yüze vermişsin emek

O sümbülü koklamak, saçın ellemek

Sonra da ona bakma, dersen, anlamı

Dolu kadehi ters tut, hiç dökme demek!’

Ömer Hayyam

Mürsel Oğulcan Ava ve Uğurhan Özay ikilisinin birlikte müzik yapma girişimleriyle başlıyor macera. Daha önce farklı isimlerde müzik yapmış olsalar da “Dolu Kadehi Ters Tut” adıyla müzik dünyasına girişleri 2015. İlk albümleri “Polonya’nın başı Belada” içinde yer alan şarkılar şimdiye kadar pek kimseye benzemeyen işler yapacaklarının sinyali.

Portakallı Pekin Ördeğim, Balkabaklı Dondurma bu albüm içinde ismini görünce merak edip dinleyeceğiniz ve oldukça keyif alacağınız parçalar. Ayrıca her yıl kendi yaşlarının hissettirdiği duyguları yansıtan şarkıların ilki #21 de bu albümde. “Aldattın mı?” şarkısı ise ilerleyen albümde yanıtını bulacak neşeli bir melodi.

2017 yılında ikinci stüdyo çalışmaları “Dünyanın en iyi albümü” geliyor. Henüz 23 yaşında bir ikiliye göre iddialı bir isim elbette. Zaten 23 yaş şarkısında “benim gibisi bir-iki senede bir gelir” diyecek kadar özgüvenliler. Enerjisi oldukça yüksek olan bu albümde Can Ozan da teknik olarak ekibin bir parçası. Aldattın mı? sorusunun cevabını da “Aldattım” şarkısında bulabiliyoruz. “Tehlikeli İkilem” ile günümüz trendine selam vermiş olsalar da “İlan-ı aşk Manifestosu” ile ağır bir düşünce alemine bırakıyorlar dinleyenleri.

2018 yılında Zafer Yılmaz’ın sunuculuğunu yaptığı “Akustikhane” programında yer almış şarkılarının kayıtlarını ulaşıma açıyorlar.

Yolculuk akustik ile devam ediyor. Eylül 2018 tarihinde yayınlanan “Akustik Takılmacalar” dinginlik ve kaliteli bir içerik peşinde olan sevenlerini mest ediyor. Her bir şarkı kendi içinde bir hikaye ve anlatmak istediği bir dert ile karşımıza çıkıyor. “Anlamı Yok” ile hayatı sorguluyoruz. “Sen ve Ben”‘i dinlerken buralardan kaçıp gitmenin hayalini kuruyoruz. Ayrıca bu nefis şarkıda Sedef Sebüktekin’in yumuşak sesiyle tanışıyoruz. Yürüdüğümüz uzun yollarda eşlik ediyor bize “Yol” şarkısı bütün naifliğiyle. Albümde yer almadan önce tekli olarak dinleyiciye sunulan “Yardım Et” parçası da bu bütünün bir parçası olarak yerini alıyor.

2018 yılını tamamlamadan önce albümde olmayan Şubat ve ve Mart aylarında yayınlanmış olan “Aklım Hep Firarda” ve “Siz Bana Aldırmayın” şarkılarından da bahsetmeliyiz. Aklım Hep Firarda yine Can Ozan’ın katkılarıyla hazırlanmış ikilinin sevimli kedisinin başrolünü oynadığı bir kliple sevenlerine sunulmuştur.

Nisan 2019 itibariyle son albümleri “Karanlık” piyasaya çıkıyor. Adı kadar karanlık sayılmasa da epey düşünce yoğunluklu ve hüzünlü melodiler içeriyor. #24 yaş şarkısı dahi çocukluğun güzel günlerine özlemin yanında geleceğe dair kararlı bir duruş resmi çiziyor. Albümün isimini taşıyan “Karanlık”, “Gitme”, “Üzgünüm”, “Tanrının işi” bu çizginin devamı niteliğinde olsa da “Beyler” şarkısıyla eski neşeli, enerjik havalarını kaybetmediklerini de gösteriyorlar. Ayrıca her şarkının sözleri dinlerken sizi düşünmeye, sorgulamaya, içe dönüşe itiyor.

Görüldüğü gibi üretkenlikleri hiç bitmeyen bu tuhaf isimli güzel grubumuz bu yılın başında yine yalnız bırakmıyor bizi. 28 Şubat 2020 tarihinde son tekli çalışmaları “Kaçar Gider” şimdi bizimle.

Spotify: https://spoti.fi/2I09V84

Apple Music: https://apple.co/2SgyIJC

Herkese keyifli dinlemeler.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.