Dünyada İz Bırakan Güçlü Kadınlardan Hangisisin?

Hayatın Boyunca Yapmak İstediğin Meslek Hangisi?

Kendini Nasıl Tanımlarsın?

İlgi Alanların Nelerdir?

Bu Sözlerden Hangisi Seni Anlatıyor?

Hayatında Karşına Çıkan Zorluklarla Nasıl Mücadele Ediyorsun?

Sana Bir Süper Güç Verilse, Bunun Ne Olmasını İsterdin?

Keşke Dediğin Bir Şey?

Dünyada İz Bırakan Güçlü Kadınlardan Hangisisin?
Türkan Saylan

Prof. Dr. Türkan Saylan, Türkiye'nin önde gelen doktorlarındandı. Cüzzam olarak bilinen lepra hastalığına karşı ön saflarda mücadele etti. Türkan, çocukluğundan itibaren yardımsever ve sevecendi. Mahallede yoksul ailelerinin çocuklarına süt dağıttığı için arkadaşları onunla Florence Nightingale diye dalga geçerlerdi. O sadece kuru bir doktor değildi. Yüreğiyle beraber tedavi eden özel bir insandı.
Jeanne D'arc

Ülkesini kurtarmak için asker gibi giyinerek 19 yaşında ordunun başına geçmiştir. Jeanne D’arc, iyiliği ve yardımseverliği sayesinde çok sevilirdi. Fakat onun herkesinkinden farklı saf bir inancı vardı. Aracı kabul etmeden sadece tanrıya inanıyor oluşu, hakkında pek çok yargının ortaya atılmasına sebep oldu. Küçük kadının zamanla dönemin verdiği psikoloji ve yoğun yaşadığı inancı ile sesler duymaya başlaması, medyumluğu, onu insanların gözünde farklı bir noktaya taşıdı. Bu da ne yazık ki onun ölümüne zemin hazırladı.
Afife Jale

Afife Jale, sahneye çıkan ilk Türk Müslüman kadındır. Tiyatroya gönül vermiş, hayallerinin peşinden koşmuş vene pahasına olursa olsun vazgeçmemiştir. Babası onu bu yüzden yüz çevirdi. Çok zor zamanlar geçirdi. Tiyatroda olduğu için çok kötü ithamlara maruz kaldı ve dayak yedi. Ama o ne olursa olsun asla pes etmedi.
Gülten Akın

Onun için şiir bir başkaldırıydı. Şiirin insanı da toplumu da değiştireceğine inanıyordu. Şiirlerinin baş teması, aslında çocuklardır. Acıyı da umudu da genellikle çocuklar üzerinden verir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi, oğlu cezaevindeyken yaşadıklarıdır. Gülten Akın, şiir dışındaki edebi türlere fazla ilgi göstermedi ancak yedi adet kısa oyun yazdı. Ürettiği tiyatro metinlerinde kadın, evlilik, düzene yönelik eleştiriler, yoksulluk, yalnızlık, yaşlılık ve yabancılaşma gibi konular üzerinde durmuştur.

Sonucunu paylaş: